Jak podaje zespół prasowy wojewody mazowieckiego, od 2011 roku prawie dwukrotnie wzrosła liczba utonięć w województwie mazowieckim – w 2013 roku było ich 90, a od początku tego roku już 30. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są rzeki, stawy, wyrobiska i żwirownie. Aby zapobiegać rosnącej liczbie wypadków nad wodą, wojewoda mazowiecki powołał w 2011 roku zespół ds. utonięć koordynujący działania służb.
Z „Raportu w sprawie bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych województwa mazowieckiego” wynika, że w 2013 roku na Mazowszu najczęściej dochodziło do utonięć w rzekach (37 razy), jeziorach (31) i stawach (11).
Najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody pod wypływem alkoholu, przecenianie swoich możliwości, nieznajomość akwenu, łamanie zakazu kąpieli oraz nieumiejętne uprawianie sportów wodnych.
- Mój znajomy był w takiej sytuacji. Wypoczywaliśmy w Siczkach. Chłopaki pili alkohol. Rozmawialiśmy, graliśmy w piłkę. Niektórzy siedzieli w wodzie, ale przy brzegu. Było spokojnie, aż do momentu, kiedy właśnie mój znajomy, który pił alkohol, popłynął w głąb zalewu i nagle zniknął. Nagle zobaczyłam wyłaniającą się z wody rękę, która za chwilę zniknęła. Zaczęłam krzyczeć, że nasz kolega się topi. Pozostali zareagowali natychmiast. Kilku nieznajomych mężczyzn i nasi koledzy złapali się za ręce i szli w kierunku tonącego. Inni popłynęli do niego i nurkowali. Wezwaliśmy pogotowie. Na szczęście nasz kolega został wyłowiony, ale nie oddychał. Czynności życiowe przywrócili mu lekarze z pogotowia. Nasz kolega otarł się o śmierć. Od tamtej pory żadne z nas nie pije alkoholu nad wodą. Nigdy nie wiadomo, co może się stać. Po alkoholu robi się różne rzeczy, a z wodą nie ma żartów - opowiada Kamila z Radomia.
By uniknąć takich niebezpiecznych, zagrażających życiu sytuacji, warto pamiętać o podstawowych zasad właściwego zachowania nad wodą. Zasady te opracowało Ministerstwo Sportu i Rekreacji. Oto kilka z nich: kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników, pamiętaj, że dzieci poniżej 7 lat powinny kąpać się tylko pod opieką rodziców, kąp się, gdy woda ma powyżej 18 stopni Celsjusza, nie wchodź do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga, nie wszczynaj fałszywych alarmów, nie skacz do wody,pamiętaj, że nawet spokojna woda może stać się groźnym żywiołem, nie pij alkoholu.
Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu wraz z wojewodą mazowieckim przygotowali film o konsekwencjach brawurowego zachowania nad wodą. Film był wykonany w ramach kampanii „Skaczesz? Zastanów się czy warto!” W spocie występuje m.in. osoba z uszkodzonym po skoku „na główkę” kręgosłupem.
- Oddział wodno-ratunkowy KM PSP w Radomiu wyjeżdża głównie do poszukiwań ciał topielców. To już ostateczność. W takich sytuacjach już nie można nic zrobić. Mamy strażaków z uprawnieniami pracy pod wodą, dysponujemy specjalistycznym sprzętem do poszukiwań, m.in. łódź, kombinezony, butle z tlenem, radio, przez które nurkowie będąc pod wodą, komunikują się z dowódcą będącym na zewnątrz. W okresie letnim przestrzegamy wszystkich wypoczywających nad wodą, by zachowywali szczególną ostrożność, by nie pili alkoholu. Najczęściej ludzie topią się po spożyciu alkoholu - mówi Konrad Neska, rzecznik KM PSP w Radomiu.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.