Mnóstwo ciepłych słów padło dziś w radomskim teatrze pod adresem grona pedagogicznego, dyrekcji i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 im. bpa Jana Chrapka. Prezydent Andrzej Kosztowniak zdradził plany związane z rozbudową placówki.
- Przekazuję moc dobrej energii dla społeczności ZSS nr 1 w Radomiu. Miasto czyni starania, by szkołę rozbudować przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej. Liczę na poparcie radomskich parlamentarzystów. To projekt ponad podziałami - mówił prezydent Radomia.
Na obchody jubileuszu 80-lecia radomskiej szkoły specjalnej przyjechał również brat śp. bpa Jana Chrapka. - Jak mówił mój brat, życzę Wam spalania się jak świeca dla innych - powiedział Marek Chrapek.
Podczas jubileuszu odsłonięto nowe logo szkoły - jest nim wielka jedynka ułożona z puzzli. - Jeden, bo jesteśmy najstarszą szkołą specjalną w Radomiu, jeden, bo największą, jeden, bo chcemy być pierwsi, chcemy mobilizować się do pracy - mówiła Dorota Jastrzębska, dyrektor szkoły.
Po oficjalnej części wystąpiła młodzież z ZSS nr 1. Zaprezentowała zebranym swój program artystyczny. Aktorzy otrzymali gromkie brawa.
Historia Szkoły Specjalnej w Radomiu sięga 1934 roku. Utworzono wtedy klasę specjalną przy Szkole Publicznej Nr 15. Rok później działały już dwie klasy: dla dzieci polskich i żydowskich. Uczyło się w nich 54 dzieci. Szkoła borykała się przez 60 lat z trudnościami lokalowymi. W lutym 1994 roku Kuratorium Oświaty przekazało dzieciom nowy budynek szkolny, w którym uczą się do dziś.
Szkoła funkcjonuje na osiedlu Prędocinek przy ul. Armii Ludowej 1a w Radomiu. W budynku szkoły znajdują się: 22 sale lekcyjne w tym: sala gospodarstwa domowego, pracownia multimedialna, pracownie komputerowe; a także gabinet terapii integracji sensorycznej, gabinety rewalidacji, gabinet psychologa i pedagoga, gabinet logopedy, świetlica, biblioteka.
Nauczyciele posiadają odpowiednie wykształcenie, wymagane kwalifikacje pedagogiczne do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz niezbędne umiejętności i doświadczenie. Zdecydowana większość kadry pedagogicznej to nauczyciele dyplomowani z długoletnim stażem pedagogicznym i bogatym doświadczeniem zawodowym.
Do ZSS nr 1 uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym oraz dla dzieci i młodzież z autyzmem. W szkole mogą się uczyc również dzieci niepełnosprawne intelektualnie z dodatkową niepełnosprawnością: słabowidzące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, z autyzmem. W szkole prowadzone są oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.W ZSS nr 1 odbywają się zajęcia: rewalidacyjne, korekt wady mowy, terapii integracji sensorycznej, arteterapii, korekt wad postawy, dogoterapii, biofeedbacku, hipoterapii i wiele innych.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>