Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Kto zostanie I Radomskim Królem Kurkowym?

b 2012-08-23 09:58:00

Już w najbliższa sobotę – 25 sierpnia, dowiemy się kto zostanie pierwszym Radomskim Królem Kurkowym Bractwa Św. Sebastiana. Zawody rozpoczną się na strzelnicy PZŁ w Piastowie o godz. 14.00, a o godz. 18.00, nastąpi królewska intronizacja. O tradycji strzelań królewskich w bractwach i przebiegu radomskich zawodów, rozmawiamy ze Sławomirem Adamcem, który stoi na czele radomskiego bractwa. 
 

- Skąd wzięła się w Polsce tradycja królów kurkowych?

- W średniowieczu, kiedy obroną murów miejskich i miast zajmowali się głównie mieszczanie, potrzebna była grupa ludzi, dobrze władająca bronią. W tym celu powoływano konfraternie strzeleckie spośród mieszczan mogących utrzymać i posiadać broń, zwane bractwami kurkowymi. Ich zadaniem była m.in. obrona wyznaczonych odcinków murów i bram miejskich. Stąd, aby stale ćwiczyć umiejętności strzelecki, strzelano do drewnianego kura, a zwycięzca zawodów otrzymywał dumne miano króla kurkowego. Sam kur nie był też przypadkowym symbolem, ponieważ to on przypominał braciom, o potrzebie zachowania męstwa i czujności; pierwszy wzywał i stawał do obrony swego terytorium.

- Czy zawsze królowie kurkowi byli najlepszymi strzelcami?

- Wbrew pozorom choć wszyscy strzelcy winni wykazywać się celnym okiem, decydował o tym pewien stopień przypadkowości. Z chwilą pojawienia się broni palnej strzelano do ostatniej drzazgi kura, co dawało szansę strzelcom różnej próby. Wysoki autorytet królów kurkowych wynikał z przywilejów nadawanych im przez władców Rzeczypospolitej. W zbiorach muzeum krakowskiego kurkowego (Celestynat), znajduje się dokument wystawiony przez króla Zygmunta Augusta, który uwalniał królów kurkowych od myta i podatków. Przywilej ten, potwierdzony przez kolejnych władców Polski, funkcjonował w kolejnych stuleciach. Współcześnie jednak nie służył on budowaniu majętności króla kurkowego. Oczywiście dzisiaj bractwa, to głównie stowarzyszenia o charakterze społeczno – kulturalnym, a działalność strzelecka jest podtrzymywaniem jednego z pięknych wątków tradycji brackiej.

- Czy radomskie Bractwo Św. Sebastiana, które przypomnijmy powstało dopiero 20 stycznia tego roku, jest również stowarzyszeniem, które w pierwszej kolejności zamierza prowadzić taką działalność?

- Bractwa na przestrzeni wieków odegrały niezwykle ważną rolę kulturową i kształtowania postaw patriotycznych. Szczególnie istotną okazała się ona w XIX wieku, gdy bracia oddali wielkie zasługi dla podtrzymania ducha patriotycznego w czasach zaborów. Także po reaktywacji, w okresie powojennym, rola bractwa wydaje się nie do przecenienia. Dziś są ono, niewątpliwie, jednym z tych wiązadeł, które łączą nas z przeszłością i nadają im charakter stowarzyszeń elitarnych promujących kulturę miejską - duchową i materialną.

- Wróćmy jednak do tegorocznego strzelania o tytuł „I Radomskiego Króla Kurkowego”? Jak zatem będzie ono przebiegało?

- Spotykamy się w najbliższą sobotę - 25 sierpnia na strzelnicy PZŁ w Piastowie k. Radomia, o godz. 14.00, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów strzeleckich, odbywać się będą zawody. W strzelaniu o tytuł króla kurkowego mogą brać udział jedynie członkowie bractwa, którzy zgodnie z wcześniej ustaloną listą startowa uczestniczą, wpierw w eliminacjach, oddając po dwa strzały do tarczy z wizerunkiem kura. Następnie bracia kurkowi, którzy uzyskali pięć najlepszych wyników, strzelają do drewnianego kura, umieszczonego na listwie. Należy przestrzelić listwę tak, aby kur upadł na ziemię. Ten, któremu się to uda jako pierwszemu, zostaje królem kurkowym.

- Ale to nie wszystkie atrakcje tego dnia na strzelnicy PZŁ?

- Tak, zapraszamy w tym dniu również naszych przyjaciół oraz mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział w strzelaniu otwartym, tzw., dwuboju strzeleckim o „Złotego Kura Bractwa Kurkowego Św. Sebastiana”. W tych zawodach mogą brać udział osoby, które ukończyły 18 lat, a składać one się będą z dwóch konkurencji; strzelania do tarczy z karabinka kbks oraz strzelania z łuku sportowego. Łączna liczba uzyskanych punktów, zdecyduje kto otrzyma piękną rzeźbę drewnianego „Złotego Kura Bractwa Św. Sebastiana w Radomiu”. Muszę jednak zastrzec, że w tych zawodach może wziąć udział jedynie ograniczona liczba uczestników – 30 i wymaga to wcześniejszej rejestracji (do 24 sierpnia) u Podkanclerzego Bractwa Marka Niedźwieckiego, poprzez mail: marek_niedzwiecki@op.pl .

- Gdzie można znaleźć szczegółowy program imprezy bractwa kurkowego, na strzelnicy PZŁ?

- Szczegółowe program oraz regulaminy strzelań znajdują się na naszej stronie internetowej: http://bractwo-radom.strefa.pl/aktualnosci.html oraz na Fanpage’u bractwa na FB. Osoby, które wybierałyby się na naszą imprezę, proszone są również, ze względów bezpieczeństwa o rejestrację pod wskazanym adresem e-mail (do 24.08).

- Cała impreza zakończy się uroczysta intronizacją pierwszego Radomskiego Króla Kurkowego Bractwa Św. Sebastiana...

- Nim się jednak to stanie i dokonamy uroczystej intronizacji króla kurkowego i wręczenia nagród w strzelaniu o „Złotego Kura Bractwa Św. Sebastiana”, od godziny ok. 16.00 trwał będzie festyn bracki przy grillu, muzyce i pokazach walk dawną bronią. Na tą część spotkania zapraszamy również wszystkich naszych gości.

- Kto zatem zostanie pierwszym Radomskim Królem Kurkowym?

- Mam nadzieję, że będzie to najlepszy strzelec wśród braci kurkowych i nie będzie to przypadkowy strzał, który powali drewnianego kura na ziemię. Sam Radomski Król Kurkowy będzie musiał w późniejszym czasie ufundować beczkę piwa brackiego, a w okresie karnawału zorganizować, bal lub uroczystą kolację, bo taka jest również stara tradycja bracka.

- Dziękujemy za rozmowę i życzymy udanej intronizacji pierwszego Radomskiego Króla Kurkowego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych