Każde województwo przy zgłaszaniu kluczowych inwestycji ma ograniczoną swobodę. Mazowsze może zaprezentować od 10 do 15 inwestycji. Sam Radom zgłosił ich 11. - Ciężko powiedzieć, która z nich jest najważniejsza. Każda jest ważna w odniesieniu do danego działu np. zdrowia, transportu, kultury, rewitalizacji czy innowacji. Wybraliśmy projekty o różnej randze, z uwzględnieniem tych największych i najdroższych i tych o mniejszym kapitale finansowym. W ten sposób nie ograniczyliśmy sobie dostępu do projektu – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.
Gmina miasta Radomia zgłosiła 11 projektów o charakterze kluczowym jako propozycje do Kontraktu Terytorialnego dla województwa mazowieckiego. Są to m.in. budowa Parku Kulturowego Stary Radom, rozbudowa Centrum rehabilitacyjno-leczniczego przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, wymiana i modernizacja miejskiego oświetlenia, rozbudowa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, budowa trasy N-S, budowa hali widowiskowo-sportowej czy przebudowa całego układu wodno-kanalizacyjnego. - Nie każdy samorząd może sobie pozwolić na zgłoszenie inwestycji. - Na Mazowszu mogą to zrobić miasta wojewódzkie, dzielnice i obszary miejskie zgłoszone do programu rewitalizacji oraz te obszary, które są wpisane do programu specjalnego wsparcia. Radom spełnia te warunki – wyjaśnił Sebastian Murawski, dyrektor Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii.
Oprócz środków unijnych uwzględnione zostaną w nim także środki krajowe. Niezależnie od tego czy radomskie propozycje zostaną wpisane do projektu, miasto będzie dalej szukało środków finansowych potrzebnych na ich zrealizowanie. Radomskie propozycje zostały przedstawione marszałkowi województwa mazowieckiego. Ich wstępne zgłoszenie nie wiązało się z obowiązkiem załączenia kompletu dokumentów. Marszałek województwa wybierze najważniejsze inwestycje dopiero po konsultacjach z samorządami. Najprawdopodobniej odbędzie to w połowie tego roku. Rozpoczęcie realizacji projekto zaplanowano na 2014 rok.