Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prezydent miasta, Andrzej Kosztowniak, idea konsultacji społecznych rodziła od wielu lat, także podczas spotkań z mieszkańcami Radomia. - Konsultacje społeczne są bardzo ważne dla polskich samorządów. Zależy nam na udziale mieszkańców w życiu publicznym i właściwym funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego Liczymy na duże zaangażowanie, na kreatywne pomysły radomian, szczególnie osób młodych – powiedział prezydent miasta.
Kwota budżetu obywatelskiego wyniesie łącznie 3 mln złotych. Oznacza to, że na projekty każdego z pięciu okręgów wyborczych do Rady przeznaczone zostanie 500 tysięcy. Tyle samo, również 500 tys., będzie do dyspozycji na projekt ogólnomiejski. Swoje pomysły mogą przedstawiać wszyscy mieszkańcy, którzy ukończą 16 rok życia. Możliwość złożenia wniosku będzie dwojaka, elektronicznie (formularze do pobrania na stronie miasta www.radom.pl) lub droga papierową w Biurze Rady Miejskiej, Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego, Centrum Organizacji Pozarządowych i Centrum Komunikacji Społecznych. Formularze będzie można wypełnić i złożyć także podczas spotkań prezydenta z mieszkańcami. Prezydent powołał specjalny zespół opiniujący, który będzie weryfikował złożone wnioski. Najpierw propozycje będą weryfikowane przez merytoryczne wydziały urzędu pod kątem możliwości ich realizacji, gospodarności, kosztu realizacji i możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które ten projekt będzie generował w przyszłości, a następnie trafią do komisji opiniującej.
- Chciałbym, żeby w komisji znaleźli się przedstawiciele różnych grup społecznych, nie tylko urzędnicy i współpracownicy miasta. Nie wykluczam tu udziału stowarzyszeń oraz Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia – dodał prezydent. W składzie zespołu znajdą się ponadto: prezydent miasta i jego zastępca nadzorujący inwestycje miejskie, skarbnik miasta, dyrektor Wydziału Inwestycji, przewodniczący Rady Miejskiej, przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miejskiej, przewodniczący klubów Rady Miejskiej oraz przewodniczący Zespołu Konsultacyjnego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. - Na życzenie mieszkańców wprowadziliśmy system gradacji punktów, od 0 do 5. Dzięki temu będziemy mieć pewne wskaźniki co do tego, co jest ważniejsze. Unikniemy dzięki temu sytuacji, w której 2-3 blokowiska zadecydują za cały okręg. Z budżetu obywatelskiego wykluczyliśmy budowanie ulic, tzw. „czynówki” - wyjaśnił Andrzej Kosztowniak.
Komisja po ocenie merytorycznej wniosków stworzy listy, na których zawarte będą pomysły radomian. Z tych list sami mieszkańcy w drodze głosowania i oceny projektów wybiorą te, które będą uważać za najbardziej potrzebne. Realizowane będą te projekty, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. - W takich miastach jak Warszawa, Poznań czy Sopot, budżet obywatelski był wspierany dużą kampanią społeczną oraz przez lokalne media. Mamy nadzieję, że w Radomiu będzie podobnie. Tworząc zasady przeprowadzania konsultacji społecznych ws. budżetu obywatelskiego korzystaliśmy z doświadczeń innych miast, jednak przez najbliższy rok będziemy się uczyć. Zależ nam, aby obywatele wzięli sprawy w swoje ręce – powiedział Paweł Dycht, z kancelarii prezydenta miasta.
Według harmonogramu przedstawionego przez władze miasta, głosowanie mieszkańców będzie się odbywać od 10 czerwca do 30 sierpnia. Proces wyboru inwestycji musi się jednak zakończyć do 15 listopada, czyli do głosowania nad budżetem miasta dotyczącego roku następnego.