W piśmie czytamy m.in.:
• w związku z uzyskaną od Karpackiej Spółki Gazownictwa deklaracją o możliwości zwiększenia strumienia dostaw paliwa gazowego w punkcie wejścia do systemu dystrybucyjnego Mazowieckiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. „Lubienia” do 3 tys. metrów sześciennych na godzinę, od roku 2013,
• zawartym 4 września 2012 pomiędzy Operatorem Gazociągów Przemysłowych Gaz-System S.A i MSG sp. z o.o. porozumieniem regulującym w okresie długo i średnioterminowym zasady realizacji inwestycji umożliwiających zwiększenie dostaw gazu do odbiorców w rejonie Radomia,
polecam wznowić wydawanie warunków przyłączenia oraz zawieranie umów o przyłączenie do sieci gazowej z klientami zakwalifikowanymi do grupy przyłączeniowej B podgrupa I, których obiekty zlokalizowane są na obszarze zasilanym z gazociągu relacji Sękocin-Lubienia.
Prezes zaznacza, że mając na uwadze, iż realizacja przez OGP Gaz-System budowy instalacji sprężającej gaz w Sękocinie ma nastąpić w terminie przed sezonem zimowym 2013/2014, umowy o przyłączenie powinny być zawierane z następującymi terminami realizacji:
- umowy na realizację przyłączy od istniejącej sieci, zgodnie z terminami obowiązującymi w spółce,
- umowy o przyłączenie związane z budową gazociągów z terminem nie wcześniejszym niż 2014 rok, z równoczesnym uwzględnieniem harmonogramów obowiązujących w spółce.
Prezes spółki informuje, że do wszystkich klientów zakwalifikowanych do grupy przyłączeniowej B, podgrupa I, którym wydano odmowy określenia warunków przyłączenie i zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej z przyczyn technicznych, należy wystosować informację, o zaistnieniu technicznych możliwości dostarczania paliwa gazowego oraz o możliwości przyłączenia ich nieruchomości do sieci gazowej. Zgodnie z zapisami zawartymi w wydanych odmowach, niezbędne jest w tym celu ponowne wystąpienie przez klientów ze stosownymi wnioskami.
Na mocy porozumienia podpisanego przez mazowiecką Spółkę Gazownictwa z OGP Gaz-System, prowadzone SA wspólne działania mające na celu wznowienie przez MSG procesu przyłączeniowego dla klientów pozostałych grup przyłączeniowych, co powinno nastąpić na przełomie 2012 i 2013 roku.
*******
Już po publikacji powyższej informacji otrzymaliśmy maila od dyrektora Biura Poselskiego Posła Radosława Witkowskiego, Mateusza Tyczyńskiego, w którym informuje on, że o wznowieniu przyłączeń do sieci gazowej poseł poinformował na swoim blogu. Wpis można znaleźć tutaj .
*******
Pismo w tej sprawie otrzymaliśmy w końcu także z samej Mazowieckiej Spółki Gazownictwa. Poza informacjami, które przedstawiliśmy już powyżej, czytamy w nim:
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Prawa energetycznego przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru paliwa gazowego. Informacje dodatkowe związane z procesem przyłaczania do sieci dystrybucyjnej Mazowieckiej Spółki Gazownictwa można pozyskać ze strony internetowej: www.msgaz.pl (Dla Klienta).
Wbrew wielu informacjom przekazywanym także za pośrednictwem środków masowego przekazu MSG pragnie jeszcze raz podkreślić i wyjasnić, iż :
1) czasowe wstrzymanie wydawania warunków przyłączenia do sieci gazowej wynikało z z ograniczeń technicznych i formalno-prawnych spowodowanych koniecznością przeprowadzenia inwestycji rozwojowo-modernizacyjnych systemow współpracujących przesyłu gazu i dotyczyło klientów, którzy złożyli wnioski o wydanie tych warunków w związku z zamiarem rozpoczęcia poboru paliwa gazowego w kilkuletniej perspektywie czasu,
2) MSG w pełni wywiązuje się z już zawartych umów o przyłaczenie do sieci gazowej i wszelkie zawarte umowy w tym zakresie zostaną zrealizowane,
3) wstrzymanie wydawania warunków technicznych nie ma i nie miało żadnego związku z bieżącą działalnością MSG w zakresie transportu paliwa gazowego do dotychczasowych odbiorcow, co oznacza , iż wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu ziemnego będą mogli z niego korzystać bez jakichkolwiek przeszkod, a MSG gwarantuje bezpieczne i niezawodne dostawy paliwa gazowego (także w okresach szczytowych poborów) do wszystkich odbiorców.