Spotkanie odbędzie się w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych przy ul. Wośnickiej 125 w Radomiu 15 października. Stowarzyszenie Budujemy Przystań zaprasza już od godziny 8 rano.
Październik jest Międzynarodowym Dniem Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej, czyli AAC (Augmentative and Alternative Communication).
AAC jest rodzajem komunikacji niewerbalnej i oznacza wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się osobom niemówiącym lub posługującym się mową w ograniczonym stopniu. Zamiast wypowiadanych słów mogą one używać znaków graficznych (piktogramów, obrazków, symboli), znaków manualnych (gestów) lub znaków przestrzenno-dotykowych (np. przedmiotów).
Dzięki temu mogą dokonywać wyborów, podejmować decyzje, pytać, opowiadać, wyrażać myśli i uczucia – pokonywać bariery w porozumiewaniu się i stawać się niezależnymi.
Magdalena Grycman jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii, dyplomowanym neurologopedą, specjalistą ds. komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Pracuje jako kierownik Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci w Kwidzynie. Na terenie całej Polski przygotowuje i prowadzi cykl szkoleń z zakresu wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się, opartych na metodzie aktywizacji i superwizji.