Sprawa dotyczy zdarzeń korupcyjnych, jakie miały miejsce w latach 1999 – 2006. W toku śledztwa ustalono, że przedstawiciele handlowi kilku firm medycznych wyposażeni w tzw. budżet marketingowy wręczali w różnej formie łapówki przedstawicielom szpitali w zamian za poparcie ich oferty. Wysokość korzyści dla osób pełniących głównie funkcje kierownicze i decyzyjne w placówkach medycznych uzależniona była od wartości dokonanej lub planowanej sprzedaży. Korumpowani byli także pracownicy z działów zamówień publicznych, oddziałowi, kierownicy bloków operacyjnych. Łapówki przybierały różne formy, część z nich jak umowy o dzieło lub zlecenia, miały uprawdopodobnić legalność transakcji. W innych przypadkach sponsoring noszący znamiona korupcji przejawiał się poprzez: finansowanie atrakcyjnych wycieczek o charakterze turystycznym, a dokumentowanych jako wyjazdy szkoleniowe; finansowanie zagranicznych konferencji naukowych, sympozjów; finansowanie prywatnego dokształcania się pracowników służby zdrowia (np. kursy językowe) oraz darowizny rzeczowe i wpłaty gotówkowe.
W wielu sytuacjach, na przestrzeni lat trwania przestępczego procederu, przedstawiciele placówek medycznych sami żądali korzyści od przedstawicieli współpracujących firm medycznych.
W zamian za korzyści majątkowe przedstawiciel takiego podmiotu handlowego uzyskiwał obietnicę pomocy lub przychylności w zakresie możliwości wpływu na kształt specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wyższej oceny złożonej przez daną firmę oferty i wręcz gwarancji, że zakupione zostaną konkretne produkty (artykuły i sprzęt wykorzystywane na szpitalnych oddziałach lub preparaty farmaceutyczne).
Akta główne tej sprawy liczą aktualnie 300 tomów i blisko 150 tomów załączników z dokumentami zabezpieczonymi w 140 placówkach służby zdrowia.
Dotąd zarzuty korupcyjne przedstawiono 65 przedstawicielom sześciu firm medycznych. Za przyjmowanie łapówek zarzuty usłyszały 154 osoby zajmujące w placówkach służby zdrowia stanowiska kierownicze, zasiadające w komisjach przetargowych lub biorących udział w procedurze przetargowej oraz te które decydowały o zamawianiu produktów. 9. innym osobom przedstawiono zarzuty dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentach lub za pomocnictwo w udzielaniu korzyści majątkowych.
W sumie w trakcie śledztwa sądy stosowały 27 tymczasowych aresztów i szereg innych środków zapobiegawczych. Wobec 7 osób zastosowano środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.
Z uwagi na rozmiary postępowania i jego zasięg ogólnopolski realizacją poszczególnych czynności zajmują się policjanci ze specjalnie powołanej przez Komendanta Głównego Policji grupy dochodzeniowo – śledczej.
W dniu 13 marca br. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Radomiu skierował kolejny akt oskarżenia obejmujący jednego lekarza, który w latach 1999-2006 pełnił funkcję ordynatora jednego z oddziałów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, a także czterech przedstawicieli firm farmaceutycznych. Lekarzowi zarzuca się także przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów, w zamian za przyspieszenie terminów zabiegów i lepszą opiekę medyczną.
Za przestępstwa objęte zarzutami grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Wcześniej sprawy kilkudziesięciu innych podejrzanych były już kierowane do sądu. Wątki pozostałych osób będą sukcesywnie wyłączane do odrębnych postępowań i kierowane do sądów w terminie późniejszym.
*****
Komunikat w tej sprawie przysłała do nas także Małgorzata Chrabąszcz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.Oto on:
Prokuratura Okręgowa w Radomiu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi B. oskarżonemu o działania korupcyjne w latach 2001 – 2006, kiedy to pełnił funkcję ordynatora jednego z oddziałów radomskiego szpitala, oraz przeciwko czterem przedstawicielom firm farmaceutycznych. Postawiono łącznie 30 zarzutów, wszystkie mają charakter korupcyjny. Prokurator oskarża lekarza o przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów lub członków ich rodzin w zamian za np. przyspieszenie terminów zabiegów i lepszą opiekę lekarską w czasie pobytu w szpitalu, za zapewnienie udanej operacji i dalszej opieki medycznej, za udzielanie informacji o stanie zdrowia pacjentów. Prokurator oskarża Zbigniewa B .również o to, że będąc członkiem komisji przetargowej pomagał konkretnym firmom medycznym wygrywać przetargi na zakup różnego rodzaju medykamentów zamian za co żądał i otrzymywał w różnej formie korzyści np. .sponsorowanych wyjazdów do Australii, Wenecji, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Borneo. Niezależnie od wyjazdów otrzymywał przelewem na rachunek bankowy pieniądze na podstawie fikcyjnych umów zlecenia bądź o dzieło. Łączna kwota przyjętych korzyści od pacjentów i przedstawicieli firm medycznych to 42.676 zł. Tego rodzaju przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.. Przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa będą podlegały również korzyści majątkowe uzyskane przez oskarżonego w wyniku korupcyjnego procederu.
Przedstawiciele firm medycznych Gerard .W., Renata P., Anna W., Beata S. zostali oskarżeni o wręczanie Zbigniewowi B. korzyści majątkowych w zamian za podejmowanie przez niego działań na rzecz zakupu oraz stosowanie na oddziale którym kierował wskazanych przez te firmy leków. Za wręczanie korzyści majątkowych osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.