- Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu obsługuje już 25 powiatów, a w październiku liczba ta powinna wzrosnąć do 30 - informuje Paweł Pora, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Do końca tego roku CPR powinno objąć swoim zasięgiem wszystkie powiaty województwa mazowieckiego, z wyjątkiem Warszawy.
Jak już informowaliśmy, CPR w Radomiu docelowo ma obsługiwać zgłoszenia ze wszystkich numerów alarmowych z całego kraju. Placówka, która mieści się w budynku straży przy ul. Traugutta zaczęła funkcjonować w grudniu 2012 roku.
- Z początkiem przyszłego roku włączane będą następne powiaty, a co za tym idzie, potrzebni będą kolejni operatorzy. Kolejny nabór ogłoszony będzie prawdopodobnie pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału przyszłego roku - zapowiada rzecznik.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zdecydowało o utworzeniu w Radomiu największego CPR w Polsce ze względu na możliwości szybkiej rozbudowy już istniejącej infrastruktury. Środki na rozbudowę pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Koszt inwestycji szacuje się na 3,5 mln zł.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, tak jak pozostałe centra w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie, wraz z elektronicznym formularzem do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy.
Podstawowym celem budowanego systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej. Dlatego zgłoszenie alarmowe ma być obsłużone przez pierwszego wolnego operatora w kraju.
CPR w Radomiu docelowo będzie także przygotowane na przejęcie funkcji każdego z pozostałych CPR, w razie awarii któregoś z nich.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Kolejne zatrudnienia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w przyszłym roku
Z początkiem października sześć osób dołączyło do załogi Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu. Łącznie pracuje tam już 71 operatorów, a to dopiero początek, bo w rozbudowującym się centrum do końca 2015 roku ma pracować blisko 500 osób.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu