Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Kleszcze przystępują do ataku - trzeba się bronić. Szczepienia czas zacząć!

K.S. 2014-03-11 08:00:00

Zbliża się sezon aktywności kleszczy. Marzec i kwiecień to miesiące najlepsze do zaszczepienia się przeciwko zakażeniom przenoszonym przez te pajęczaki. Ci, którzy planują spędzić wakacje za granicą, także powinni się zaszczepić, by uniknąć chorób zagrażających życiu. Na szczepienia przychodzą także kobiety, które planują ciążę.

Za kilka miesięcy kleszcze w naszym kraju pojawią się wręcz wszędzie. Ich ilość z roku na rok globalnie się zwiększa. Przyczyną są zapewne łagodne zimy wynikające ze zmian klimatycznych. Ekspansja kleszczy w miejskich parkach, na trawnikach i w przydomowych ogródkach przynajmniej częściowo jest spowodowana zwiększoną mobilnością człowieka i jego domowych zwierząt takich jak psy i koty.

Kleszcze są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.  Przenoszą m.in. tzw. kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię, dur powrotny. Te same gatunki kleszczy mogą również przenosić pierwotniaki lub bakterie powodujące zachorowania zwierząt, m.in. babeszjozę psów.

Najlepszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem przeciwko tym chorobom są szczepienia. - Marzec i kwiecień to najlepszy czas na szczpienia przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze. Człowiek otrzymuje dwie dawki w odstępach czasu: drugą dawkę dostaje się po 4 tygodniach od pierwszej dawki, a jeśli pacjent chciałby całkowicie się zabezpieczyć, może skorzystać z trzeciej dawki po 6 miesiącach. Szczepić się można w radomskim sanepidzie we wtorki, środy i czwartki w godzinach 15-16.30 - mówi Beata Nowak, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Radomski sanepid zachęca również do szczepień przed wyjazdami za granicę. - Należy zaszczepić się m.in. przeciwko WZW typu A, meningokokom, żółtej febrze, chorobie Heinego-Medina. Pracują u nas lekarze specjaliści medycy podróży. Szczepienie należy wykonać 10 dni przed wyjazdem. To obowiązek. Później pacjent otrzymuje potwierdzenie z sanepidu - tłumaczy Nowak.

Kobiety, które planują zajść w ciążę, również odwiedzają radomski sanepid. To ważne, by w ciąży uniknąć jakichkolwiek chorób. - Kobiety, które nie są pewne, czy w przeszłości przeszły choćby różyczkę czy ospę, a planują w najbliższym czasie zajść w ciążę, powinny pojawić się w sanepidzie i zaszczepić się przeciwko ty chorobom. Szczepienia te są aktywne, zatem dopiero po trzech miesiącach może dojść do zapłodnienia - tłumaczy Beata Nowak.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych