Firma R&G Plus z Mielca, która w minionym roku wygrała przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej i systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, zamontowała w 60 pojazdach komunikacji miejskiej m.in. dwusystemowe kasowniki, autokomputery z modułem GPS, elektroniczne, dwuwierszowe tablice informacji pasażerskiej oraz moduły zapowiedzi głosowych przystanków.
Pierwszy, pilotażowy etap wdrażania Systemu Karty Miejskiej w Radomiu zakłada zamontowanie urządzeń pokładowych we wszystkich pozostałych autobusach obu przewoźników, czyli w 179 pojazdach. Kolejnym zadaniem firmy z Mielca jest dostarczenie serwera, czytników dla kontrolerów oraz uruchomienie stanowiska personalizacji i doładowywania kart. Wykonawca dostarczy również testową partię kart miejskich. Celem tych działań jest potwierdzenie funkcjonalności systemu.
Już na początku 2014 roku, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wyłoni, prawdopodobnie w drodze losowania bądź konkursu, grupę użytkowników komunikacji miejskiej, której przekaże do użytkowania testowe egzemplarze nośników biletów elektronicznych. Do zadań tych osób będzie należało korzystanie z kart oraz sprawdzanie ich możliwości.
W chwili obecnej MZDiK kończy prace nad wzorem graficznym karty miejskiej. Na awersie częścią tego wzoru będzie fotografia związana tematycznie z komunikacją miejską i samym miastem. Zaś rewers będzie służył jej personalizacji. Znajdzie się na nim m.in. fotografia posiadacza karty, imię i nazwisko oraz numer seryjny karty.
Początkowo karta miejska będzie służyła radomianom jako bilet autobusowy. Jednak z czasem system ma umożliwić korzystanie z usług tj. opłata za wejście na pływalnie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy też wnoszenie opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.
Kolejnym zadaniem firmy R&G z Mielca będzie zamontowanie elektronicznych tablic na 44 przystankach, czytników kart dla kontrolerów, stacjonarnych biletomatów umożliwiających zakup biletów papierowych oraz doładowanie biletu elektronicznego oraz terminali, które także posłużą do doładowywania kart miejskich. Szczegółowo na temat rewolucji w radomskiej komunikacji pisaliśmy tutaj.
Całkowita wartość projektu oscyluje na niespełna 9 mln złotych i w 85 proc. zostanie sfinansowana przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego.
Według założeń MZDiK System Karty Miejskiej i System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej będzie sprawnie funkcjonował jesienią przyszłego roku.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>