Kapliczka znajduje się przy ul. Żeromskiego 91/93. Postawiona została tam na pamiątkę epidemii cholery, która wybuchła w 1894 roku. Wówczas choroba w wielu przypadkach prowadziła do śmierci. Kapliczka jest w bardzo złym stanie estetycznym i technicznym. Wpływ na jej obecny wygląd miało wiele czynników: począwszy od upływającego czasu, działań człowieka, po szkodliwe warunki atmosferyczne i nieokiełznaną przyrodę. Kapliczka przechylona jest w lewo, ponieważ rosnące obok drzewo ma bardzo rozbudowane korzenie, które podniosły elementy kapliczki.
Z podmurówki łuszczy się niebieska, olejna farba, zsypująca się zaprawa odsłania otynkowane wcześniej cegły. Dwa stopnie położone na podmurówce są popękane, brudne oraz pokryte warstwą mchów i porostów. W kilku miejscach widoczne są ubytki kamienia. Podstawa kapliczki, na której znajduje się tabliczka z napisem "Pamiątka z epidemji w 1894 r" również jest mocno zniszczona, zabrudzona i pokryta roślinnością.
Największe zniszczenia widoczne są jednak w cokole z przeszkloną witryną. Metalowe elementy skorodowały i spowodowały pękanie kamienia, który jest mocno zabrudzony. Widoczne są rdzawe wykwity, znaczne ubytki piaskowca, z którego zbudowano kapliczkę. W przeszklonej witrynce znajduje się naklejony na tekturę obrazek św. Rozalii. Oryginalny obraz znajduje się w Muzeum Okręgowym w Radomiu. Witryna jest również mocno uszkodzona. Widoczne są na niej zarysowania.
Kapliczkę zwieńcza krzyż osadzony na niesymetrycznej kuli. Wszystko było wielokrotnie malowane, ostatnio tzw. srebrzanką. Uszkodzone jest także metalowe ogrodzenie kapliczki, również malowane złuszczającymi się obecnie farbami olejnymi, w kilku miejscach brakuje fragmentu detalu. Ogrodzenie jest przekrzywione z powodu podnoszących je do góry korzeni.
Kapliczka wpisana jest do rejestru zabytków. Konserwator zlecił zabezpieczenie połamanych elementów, wyczyszczenie kamienia z kurzu, brudu, impregnacja kamienia, oczyszczenie go z patyny i czarnych, smołowatych nawarstwień, usunięcie z kamienia mikroflory i odsolenie go, sklejenie odłamanych fragmentów. Konserwator proponuje także wstawienie do witryny kuloodpornego szkła w przypadku powrotu do kapliczki oryginalnego obrazu św. Rozalii.
Prace renowacyjne powinny potrwać do końca listopada od momentu rozstrzygnięcia przetargu.
Kapliczka św. Rozalii do wyremontowania
Kapliczka św. Rozalii jest w opłakanym stanie. Łuszcząca się farba i liczne pęknięcia nie dodają jej uroku. Aby nabrała nowego wyglądu miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na wykonanie remontu.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu