Kameralne Lato 2014 dobiega końca. W ostatni dzień imprezy aktor Lesław Żurek poprowadzi Akademię Zawodoców w godzinach 11.00-12.30 w WSH przy ul. Trugutta 61a. Tuż po nim odbędzie się spotkanie z reżyserem, przewodniczącym jury w konkursie głównym, Januszem Zaorskim (godz. 13.00-14.30).
A już wieczorem w kinie Helios odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie głównym i w konkursie filmów niezależnych Kameralne Lato 2014. Swoją pracę zaprezentują również dwie grupy warsztatowe, które pod kierunkiem Barbary Białowąs i Rafaela Lewandowskiego (reżyserzy i scenarzyści) stworzyli dwa filmy o tematyce społecznej.
Spośród 25 filmów nadesłanych na konkurs główny, jury w składzie: przewodniczący Janusz Zaorski ołonkowie: Anna Mucha, Anna Wydra, Lesław Żurek, Rafał Listopad, Barbara Białowąs, rafael Lewandowski i mgr inż. hm Grzegorz Jach wybiorą zwycięzcę, który otrzyma 5 tys. zł oraz statuetkę Zlotego Łucznika.
Opis konkursów:
Konkurs Główny
Konkurs Główny prezentuje w atrakcyjny sposób najnowsze osiągnięcia młodych reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Na festiwalu prezentowane są filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak i profesjonalne krótkie debiuty, a więc filmy, które raczej nie trafiają do szerokiej dystrybucji. Wybrane w procesie starannej selekcji filmy pochodzą m.in. ze Studia Munka, ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych, ale mogą być także profesjonalnymi debiutami niezależnymi. Program Konkursu Głównego, zwłaszcza w przypadku filmów dokumentalnych i fabularnych, jest wyraźnie sprofilowany – dominują filmy o współczesnej rzeczywistości, sytuacji młodych ludzi, ich wyborach, postawach i konfrontacji ze światem.
Czynnikiem wyróżniającym Konkurs Główny Kameralnego Lata jest aktywny udział zarówno jurorów jak i publiczności w dyskusjach po każdej projekcji. W ten sposób festiwal nawiązuje do najlepszych tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które uczyły nie tylko świadomego odbioru sztuki, ale także umiejętności twórczej dyskusji wokół filmów.
Do Konkursu Głównego Festiwalu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne (do 40 minut) wyprodukowane przez zawodowych twórców filmowych lub studentów i absolwentów szkół artystycznych.
W jury oceniającym filmy zasiadają profesjonalni reżyserzy filmowi, operatorzy, montażyści, aktorzy i dziennikarze. Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku „Złoty Łucznik”. Fundatorem Grand Prix Konkursu Głównego jest Prezydent Miasta Radomia .
Konkurs Filmów Niezależnych
Nowa sekcja festiwalowa przeznaczona jest dla wszystkich filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W konkursie powalczą filmy offowe, niezależne, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina nieprofesjonalnego. Do programu selekcjonowane będą filmy wyróżniające się świeżością, oryginalnością oraz autorskim spojrzeniem twórcy. Niezależność postrzegania świata i dzieła jest w tym wypadku ważniejsza, niż poziom techniczny lub doświadczenie realizatorskie twórców.
Organizując Festiwal w Radomiu, Stowarzyszenie Filmforum chce zwrócić uwagę także na walory miasta. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami, a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczychktóre może być atrakcyjne także dla ekip filmowych.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmforum. Festiwal jest współfinansowany przez Gminę Miasta Radomia. Prezydent Miasta Radomia jest fundatorem Grand Prix Konkursu Głównego.
Kameralne Lato objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>