To już szósta edycja konkursu wiedzy o Radomiu. Rywalizacja odbywa się w trzech etapach: pierwszy to etap szkolny, który wyłaniał drużyny ze szkół podstawowych do kolejnego etapu, w nim uczniowie pisali test wiedzy o Radomiu - drużyny, które napisały go najlepiej, przechodziły do trzeciego etapu i zarazem finału konkursu. Wszystkie etapy sprawdzały wiedzą na temat historii, kultury, architektury naszego miasta.
- W konkursie należało wykazać się niemałą wiedzą na temat dziejów naszego miasta oraz czasów współczesnych. Z roku na rok widać wzrost wiedzy o Radomiu uczniów szkół radomskich. Ta wiedza to istotny element w kształtowaniu właściwej postawy wobec swojej małej ojczyzny. Należy od najmłodszych lat krzewić miłość do swojego miasta. Zmiany, jakie zaszły w Radomiu, widzą przede wszystkim młodzi ludzie. To wzbudza u nich entuzjazm. A jeśli spacer po Radomiu z otwartą głową stanie się doświadczeniem wiedzy, jaką się zdobyło, to dostrzeże się piękno tego miasta - mówi Danuta Kuźmiuk, dyrektor PSP 34 w Radomiu.
W tym roku w drugim etapie rywalizowało ze sobą 12 szkół. Pięć z nich przeszło do ścisłej piątki, która walczyła o pierwsze miejsce w konkursie: PSP 34, PSP 9, PSP 33, Zespół Szkół Zintegrowanych nr 1 oraz PSP 29. Najlepsza okazała się drużyna z PSP 34. Uczniowie otrzymali książki o Radomiu, encyklopedie o naszym mieście, maskotki Radomirki, słodkości oraz statuetki.
- Cieszymy się z wygranej - mówią Filip i Mikołaj, zwycięzcy Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Radomiu. - Konkurs nie należał do łatwych. Wymagał od nas dużej pracy. Czytaliśmy książki o Radomiu. Niektóre w całości, a z innych wskazane rozdziały. Dostaliśmy trudny zestaw pytań, ale udało nam się pokazać klasę i odpowiedzieliśmy dobrze. Mieliśmy problem z pytaniem o centrum dowodzenia podczas powstania styczniowego, ale z pozostałymi pytaniami daliśmy sobie radę. Dużo pracy włożyliśmy w zdobycie wiedzy o naszym mieście. Nasi rodzice byli przejęci tym konkursem. Rezygnowaliśmy z zajęć dodatkowych, by się do niego przygotować, ale było warto. Jesteśmy dumni, że jesteśmy z Radomia - mówią chłopcy.
Uznanie dla poziomu wiedzy i dla samego konkursu powiedział Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji UM w Radomiu i jednocześnie członek jury.
- Dzieci bardzo dużo wiedzą o Radomiu. Są świetnie przygotowane. Bardzo dobrze, że w PSP 34 odbywa się taki konkurs. Młodzi ludzie powinni poznawać swoją małą ojczyznę, a forma konkursu jest wspaniałym sposobem na zdobycie wiedzy - mówi dyrektor Pożyczka.