Konferencja odbyła się w sali konferencyjnej Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu przy ul. Chorzowskiej. Temat zbliżony: "Wspólna Polityka Rolna i jej pozycja we współczesnej Europie oraz sytuacja na polskiej wsi" .
Współorganizatorami konferencji piątkowej byli: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz radomskie oddziały: Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa ,Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Warszawie Oddział w Radomiu. Henryk Skórnicki, dyrektor radomskiego oddziału Centrum Doradztwa poinformował, że konferencja jest organizowana w ramach Radomskich Dni Techniki. Tematyka dotyczy wspólnej polityki rolnej po 2015 roku. Po wysłuchaniu wykładów i dyskusji nastąpiła prezentacja w Centrum Praktycznego Szkolenia i Innowacji Małego Przetwórstwa na poziomie gospodarstwa. Centrum uruchomiło w Radomiu dwa małe obiekty-przetwórstwa mięsnego(masarnia), przetwórstwa owoców i warzyw. W Chwałowicach funkcjonuje mały młyn. W przygotowaniu jest moduł przetwórstwa mleka. Moduły czyli małe obiekty przetwórcze demonstruje się, by rolnikom uzmysłowić możliwość zajęcia się także przetwórstwem, a dzięki temu przejęcia dochodów, które obecnie stają się udziałem pośredników. Wykładali: dr Mirosław Drygas - Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk i Henryk Skórnicki, dyrektor oddziału radomskiego Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Dr Mirosław Drygas podkreślił, że nie pomijając istniejących uwarunkowań związanych z obserwowanym spowolnieniem rozwoju gospodarki a więc także mniejszych wpływów budżetowych, Wspólna Polityka Rolna, jest mimo wszystko jest grą interesów poszczególnych państw członkowskich . Uważają one, że wpłacając do budżetu europejskiego określoną, coroczną składkę, chciałyby otrzymać w zamian, szczególnie kraje, które przystąpiły do UE niedawno, w tym Polska, pomoc znacznie większą. Jeżeli chodzi o wspólną politykę rolną zainteresowani jesteśmy dużym wskaźnikiem dopłat obszarowych, na co niechętnie godzą się członkowie UE o długim stażu. Uważają oni, że dopłaty mają stymulować rozwój określonych rodzajów produkcji rolnej, a nie być dodatkiem socjalnym dla gospodarstw stagnacyjnych.
Dyrektor Henryk Skórnicki skoncentrował się na jakości doradztwa rolniczego, w czym polskie doradztwo wyróżnia się. Nie oznacza to, że nie należy go doskonalić, a wyniki prac naukowych wiązać w coraz większym stopniu z wdrażaniem dobrych wynalazków, pomysłów itp.