Wiele kampanii społecznych przestrzega przed piciem alkoholu. Z drugiej strony niemal 100 procent dorosłej części społeczeństwa próbowało alkoholu, a wielu spożywa go przy różnych i licznych okazjach. Przestrzega się ich, że mogą popaść w nałóg. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w swych opracowaniach podaje limity (osobno dla kobiet i mężczyzn) częstotliwości i ilości wypijanego alkoholu, trzymanie się których zmniejsza do minimum ryzyko konsekwencji zdrowotnych, a tym samym uzależnienia.
Mężczyźni
Jeżeli pijesz alkohol codziennie to:
- powinieneś zachować co najmniej dwa dni abstynencji (najlepiej dzień po dniu) w tygodniu,
- nie przekraczaj granicy 4 porcji standardowych (tzn. 40 g czystego, 100-procentowego alkoholu) dziennie.
Cztery porcje alkoholu to: 2 półlitrowe piwa, 2 kieliszki wina (12%) o pojemności 200 ml lub 120 ml wódki.
W ciągu tygodnia nie pij więcej niż 280 mg czystego alkoholu, co jest równoważne z ok. 13 półlitrowymi butelkami piwa, nieco ponad 3 butelkami wina (o pojemności 0,75 litra) lub 0,8 litra wódki.
Pijąc okazjonalnie nie przekraczaj jednorazowo 6 porcji standardowych (60 g czystego alkoholu), tzn. nie wypijaj przy jednej okazji więcej niż 3 półlitrowe butelki piwa, 3 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 180 ml wódki.
Kobiety
Jeżeli pijesz alkohol codziennie to:
- powinnaś zachować co najmniej dwa dni abstynencji (najlepiej dzień po dniu) w tygodniu,
- nie przekraczaj granicy 2 porcji standardowych (tzn. 20 g czystego, 100% alkoholu) dziennie. Dwie porcje alkoholu to: 1 półlitrowe piwo, 1 kieliszek wina (12%) o pojemności 200 ml lub 60 ml wódki.
W ciągu tygodnia nie pij więcej niż 140 ml czystego alkoholu, co jest równoważne z 7 półlitrowymi butelkami piwami, niecałymi dwoma butelkami wina (o pojemności 0,75 l) lub 420 ml wódki (ok.0,8 półlitrowej butelki wódki).
Pijąc okazjonalnie nie przekraczaj jednorazowo 4 porcji standardowych (40 g czystego alkoholu), tzn. nie wypijaj przy jednej okazji więcej niż dwie półlitrowe butelki piwa, 2 kieliszki wina o pojemności 200 ml każdy lub 120 ml wódki.
Pijesz więcej – igrasz z uzależnieniem
Poza wskazanymi tu granicami zaczyna się picie ryzykowne. Wyraża się w spożywaniu nadmiernych ilości alkoholu (jednorazowo i łącznie w określonym czasie) i w niewłaściwych okolicznościach (np. w ciąży, w trakcie brania leków, w trakcie choroby, w pracy, przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych). Można oczekiwać, że taki model picia sprawi, że pojawią się konsekwencje zdrowotne.
Po pierwsze przyniesie dla zdrowia psychicznego i fizycznego a po drugie przerodzi się w picie szkodliwe co objawia się szkodami somatycznymi (np. uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze) lub psychicznymi (stany depresyjne, stany lękowe, drażliwość, nadpobudliwość).
Mimo tak groźnie brzmiących przestróg, to jeszcze nie koniec zagrożeń jakie czają się wraz ze wzrostem dawek i częstotliwością picia alkoholu. Przekraczanie kolejnych limitów może w końcu doprowadzić do uzależnienia.
Każdy z nas może indywidualnie reagować na alkohol, dlatego informacje tu przedstawione mają charakter wskazówek, które należy brać pod uwagę chcąc upewnić się, czy picie jest bezpieczne. Nie ma jednak uniwersalnych kryteriów do diagnozy bezpiecznego picia, a podane limity nie gwarantują, że osoba pijąca alkohol nie uzależni się.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.