Pamiętajmy, jakie zagrożenie niosą ze sobą grzybobrania. Pierwszym bardzo poważnym niebezpieczeństwem jest zgubienia się w lesie. Problem ten dotyczy w szczególności starszych osób, które samotnie decydują się na zbieranie grzybów, sądząc że doskonale znają teren. - Okazuje się jednak że to właśnie najczęściej starsze osoby, zapominają się i oddalają się znacznie od miejsca zamieszkania, przeceniają swoje możliwości fizyczne, co skutkuje że często brakuje im sił na powrót do domu - ostrzega asp. Rafał Sułecki z KWP w Radomiu.
W ostatnim czasie mazowiecka policja odnotowuje bardzo dużo zgłoszeń o zagięciu osób, które samotnie poszły na grzyby. Większość z zaginionych jest odnajdywana po kilku godzinach cała i zdrowa. Tak było w przypadku 79-letniej kobiety z gm. Łochów, która 8 października wyszła z domu do lasu i została odnaleziona po całonocnej wędrówce lasem.
Czasem pomimo zaangażowania policji i innych służb, zdarzają się przypadki tragiczne. - Do tej pory nie odnaleziono zaginionej 20 września 87-letniej mieszkanki Huciska z gminy Przysucha - mówi asp. Sułecki.
Dlatego wybierając się na grzyby, warto znać kilka zasad, które zapobiegną zgubieniu się:
- Na wyprawę najlepiej wybrać się w kilka osób, a jeśli zdarzy nam się przebywać w lesie w pojedynkę, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy.
- Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne w danym terenie, który ułatwią odnalezienie drogi powrotnej. Pamiętajmy, że elementy odblaskowe, jasny strój czy telefon komórkowy mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
Grzybiarze powinni umieć rozpoznawać gatunki trujące. Aby zapobiec tragicznym sytuacjom związanym ze spożyciem trujących grzybów, należy zbierać okazy duże i wyrośnięte, a unikać młodych, niewykształconych, gdyż łatwiej wtedy o pomyłkę.
Gatunki z blaszkami pod kapeluszem są częściej trujące, dlatego bezpieczniej jest wybierać grzyby rurkowe. Musimy mieć pewność czy dany okaz jest jadalny. W razie wątpliwości, powinniśmy sięgnąć po atlas lub zgłosić się do stacji Sanepidu, by pracownicy pomogli zweryfikować czy zebrane grzyby nadają się do spożycia.
O wystwie grzybów zorganizowanej przez Sanepid zatytułowanej: ''Poznaj grzyby- unikniesz zatrucia'' pisaliśmy tutaj.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Jak bezpiecznie zbierać grzyby? Kilka dobrych rad
Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

Wielkanocny remis Radomiaka w Niepołomicach

Nowa lokalizacja Izby Przyjęć Planowych

Gombrowicz w podróży: z Paryża do Radomia

Trwa realizacja programu Miasto Przyjaznych Zmian
![Pogoda w Radomiu. Prognoza na dziś i najbliższe siedem dni [SPRAWDŹ]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/04/58128/8eb48e6047a8b310df3863900f496042-310-180.jpg)
Pogoda w Radomiu. Prognoza na dziś i najbliższe siedem dni [SPRAWDŹ]
![Radomianie robią przedświąteczne zakupy. Wielu kupujących na targowisku Korej [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/04/58127/6a9b8aa204635b57696c0f8144e886f3-310-180.jpg)