Pomysł narodził się podczas rozmowy dyrektora Zakładu Usług Komunalnych Andrzeja Kielskiego z m.in. Kamilem Tkaczykiem, dyrektorem Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. - W naszym mieście potrzebne jest miejsce, które będzie przypominało, że to właśnie tutaj organizowane są międzynarodowe pokazy lotnicze. Miejsce, które w jakiś sposób uczci te wydarzenia - powiedział nam Andrzej Kielski.
Samolot "Iskra" na rondzie być może zostanie ustawiony przed pokazami Air Show, które mają odbyć się w przyszłym roku. Koszt zakupienia takiego samolotu to ok. 5 tys. zł.
W 1968 roku utworzono w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu zespół pod nazwą „Rombik”, który latał w składzie czterech samolotów TS-11 Iskra. Zasadnicze zmiany w działalności zespołu nastąpiły w 1991 roku, gdy otrzymał on nową nazwę „Zespół akrobacyjny Iskry”. Wzorem zachodnich formacji tego typu, należące do „Iskier” samoloty TS-11 otrzymały efektowne malowanie w barwach narodowych. Samoloty nieznacznie zmodernizowano, głównie dla potrzeb przelotów zagranicznych oraz zwiększenia efektywności pokazów dynamicznych. Część maszyn otrzymała smugacze. Po dokonaniu tych niewielkich modyfikacji samoloty otrzymały oznaczenie TS-11 Iskra MR.
Kolejnym przełomowym momentem w historii Zespołu był rok 2000, kiedy to grupa zyskała swą docelową nazwę „Biało-Czerwone Iskry”. Wprowadzono nowe elementy w pokazie dynamicznym a także nowe logo i malowanie. Zespół przeniesiono z Radomia do 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie-obecnie 41.Baza Lotnictwa Szkolnego- skąd operuje obecnie.