Powstanie bazy było możliwe dzięki przeprowadzonej inwentaryzacji grobów, która trwała od kwietnia do końca września br. Na jej podstawie powstały bardzo dokładne mapy wskazujące lokalizację danego grobu. Dodatkowo, każde z miejsc zostało opatrzone fotografią. – W przypadku niektórych grobów, tych fotografii jest więcej, co ułatwia szukanie – dodaje ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego.
Było to niełatwe zadanie, ponieważ na najstarszej nekropolii w mieście znajduje się 28,5 tys. grobów, w których pochowanych jest około 200 tys. osób. Każda z lokalizacji zawiera także informacje na temat ilości osób pochowanych w danym miejscu oraz ich daty śmierci. Tego typu urządzeń w całej Polsce jest, razem z radomskim infokioskiem, jedynie osiem.
Aby dowiedzieć się, gdzie pochowana jest dana osoba, wystarczy wpisać imię i nazwisko, a aplikacja sama wskaże nam lokalizację grobu. Zamieszczone dodatkowo zdjęcie ułatwi poszukiwania. Aktualizacja danych będzie wprowadzana manualnie raz na miesiąc. Docelowo na cmentarzu znajdą się dwa infokioski. Drugi będzie umieszczony od strony ul. Dębowej, ale dopiero wtedy, gdy powstanie tam odpowiednia infrastruktura.
- Urządzenie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży. Stoją w grupach i klikają w poszukiwaniu grobów – mówi ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii św. Wacława.
Infokiosk zdobi podświetlane nocą logo. Znajduje się na nim Anioł Ciszy, najbardziej rozpoznawalna na radomskim cmentarzu rzeźba, która ustawiona jest na grobie K. Mireckiego. Identyczny wzór został także uwieczniony na pamiątkowych medalach wybitych przez Mennicę Narodową, z okazji jubileuszu 200-lecia Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego. Medal został zaprojektowany przez artystę plastyka Cezarego Jędrzejewskiego.
Urządzenie ma jednak pewne ograniczenia techniczne. – Niestety urządzenie może mieć problem z działaniem podczas zimy przy temperaturze poniżej pięciu stopni Celsjusza. Wynika to z funkcjonalności matrycy dotykowej. Mróz będzie wpływał na dokładność lokalizacji – wyjaśnia dyrektor cmentarza.
Infokiosk jest częścią projektu, w ramach którego powstała także ścieżka edukacyjna „Znani i nieznani radomianie”. Każdego dnia po jej szlaku oprowadzanych jest do 10 grup szkolnych.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej http://www.radom24.pl/artykul/czytaj/8203
W przyszłym roku powstanie kolejna ścieżka edukacyjna. – Chcemy, aby dotyczyła ona 150. rocznicy powstania styczniowego, która przypada właśnie w 2013 roku – dodaje ks. Zamaria.
- Ten sam moduł, jak w infokiosku, został już uruchomiony na stronie parafii św. Wacława. Działa on identycznie. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, aby odszukać miejsce pochówku. Jest także opcja wydruku lokalizacji danego grobu oraz całej mapy cmentarza – wyjaśnia dyrektor cmentarza.
Kliknij w link, aby sprawdzić, jak działa GeoCmentarz: http://waclaw.radom.pl/ (wejdź w „Wyszukiwarka GeoCmentarz” rubryka po lewej stronie).
- W planach jest także powstanie mobilnej aplikacji dla telefonów komórkowych z opcją GPS, która będzie działać na takiej samej zasadzie jak infokiosk i GeoCmentarz – dodaje ks. Zamaria.