Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Gwarant wypłat emerytur i rent. Wywiad z Ryszardem Makuchem, dyrektorem ZUS

Mieczysław Kaca 2013-03-19 14:00:00

Na temat emerytur, rent i spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi rozmaiwamy z Ryszardem Makuchem, dyrektorem radomskiego oddziału ZUS.

- W  życiu publicznym, w  mediach, także w rozmowach ludzi wyczuwa się atmosferę  zaniepokojenia powodowanego  różnymi przejawami kryzysu, a w związku z tym  i niepewności o przyszłość. Czy  zjawisko to  daje  o sobie znać  w funkcjonowaniu radomskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ? 

- Należy rozróżnić  dwie dziedziny działalności, którymi się zajmujemy – fundusz ubezpieczeń społecznych i ZUS, zawiadujący tym funduszem. W funduszu ubezpieczeń społecznych  zjawisko braku  środków  występowało, daje o sobie znać  i prawdopodobnie   będzie podobnie  w przyszłości. Oczywiście,  występuje  w rożnej skali. Ważne, że dotąd nie odbija się to na terminowych wypłatach  emerytur i rent. Gwarantem stabilizacji w tej ważnej dziedzinie   jest  państwo polskie. I należycie wywiązuje  się ono  z tego zadania. Jeżeli chodzi  o Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to w tym roku przyznane środki na  jego funkcjonowanie w skali kraju  są chyba najniższe z  dotychczasowych .  W radomskim oddziale ZUS  w tym roku nie ma mowy o podwyżkach płac, zatrudnienie zmniejsza się,  a zadań  do wykonania jest coraz więcej. W   ubiegłym roku podjęliśmy się dodatkowych obowiązków - obsługi spraw komorniczych, przejętych  z oddziałów warszawskich i siedleckiego, co zapewniło pracę około 30 osobom. Miesięcznie ilość  tego rodzaju spraw waha sie od 50 tys. do 60 tysięcy. Trochę pracowników przechodzi na emerytury. Jakoś więc utrzymujemy  w wyznaczonym  wskaźniku   funduszu płac.

- A jak pracodawcy wywiązują się ze  świadczeń na rzecz ZUS?

- Obsługujemy  blisko 300 tys. ubezpieczonych  i ponad 34 tysiące aktywnych płatników składek z terenu  byłego woj. radomskiego.  Dokonujemy  miesięcznie ponad 136 tysięcy wypłat  emerytur i rent. W ubiegłym  roku radomski  oddział ZUS osiągnął wskaźnik wpływu  składek w wysokości  98,74%, na  zaplanowane 99 % . Jak na trudną sytuację istniejącą na nękanym bezrobociem rynku pracy,  jest to wynik bardzo dobry.

- Skoro  bardzo dobry, to należy się pochwała…

- Dziękujemy! Istniejące w Polsce   43 oddziały ZUS, są oceniane, co kwartał. Analizuje się każdorazowo wyniki  46  realizowanych zadań. W IV kwartale  2012 roku pod względem sprawności, wydajności i  jakości,  Oddział ZUS w Radomiu zajął czwarte miejsce. Zwykle pogarsza nasze wyniki koszt jednostkowy, a to dlatego, że  53% świadczeń pieniężnych doręczają emerytom i rencistom listonosze. Każde  takie doręczenie kosztuje ZUS  6 zł z groszami. Przelewy bankowe są zaś  gratisowe. Ten wskaźnik jest słabą stroną naszego oddziału, obsługującego rozległy teren wiejski. A  nie ma przecież obowiązku przekazywania emerytur i rent na konta bankowe.

- Słyszy się , że komputeryzacja i elektronika  wkroczyły szeroko  do Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. Czy  także do radomskiego?

- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy internetową obsługę interesantów, za pomocą tzw. Platformy Usług Elektronicznych /PUE /. Jeśli klient się do nas zgłosi i spełni warunki do  założenia tzw. zaufanego profilu, to  - po jego uwierzytelnieniu - może wiele interesujących go spraw  załatwić elektronicznie, nie wychodząc  z domu. Może m.in. sprawdzać swoje dane , zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia SMS lub e-mail, rezerwować wizyty w placówce ZUS, sprawdzać stan swojego konta, otrzymywać informacje o ubezpieczeniach, do których go zgłoszono, informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach, itp.

Uruchomione też zostały Centra Obsługi Telefonicznej, czynne każdego dnia od godziny 8 do 18, które udzielają odpowiedzi na zadawane przez klientów pytania.

Ponadto w siedzibach ZUS w Radomiu i Grójcu funkcjonują już tzw.  zusomaty ,  za pośrednictwem których może uzyskać wiele potrzebnych  informacji, a nawet złożyć dokumenty itp. Jeżeli chodzi o unowocześnianie, to bardzo ważną innowacją, na którą oczekujemy od początku reformy systemu ubezpieczeń społecznych,    jest  wprowadzany system kontroli składek i funduszy (sekif). Ma on zacząć funkcjonować w maju i będzie automatycznie, bardzo szybko obsługiwał konta płatników składek.  Zmieni on radykalnie pracę komórek ZUS, zajmujących się tymi sprawami. Przewiduję, że objęcie tym systemem wszystkich kont jeszcze jakiś czas potrwa, ale znajdujące się w systemie  sekiw, będą prowadzone dobrze. Wspomagane mają być  przez  system „uszczelka”, który nie dopuści do samowolnego wprowadzania  korekt do  danych  już znajdujących się w systemie. Uzasadnione poprawki może wprowadzić jedynie upoważniony pracownik ZUS .

Drugie ważne zadanie   wprowadzane od kwietnia to tzw. elektroniczny  wniosek ogólny.   Kancelaria ogólna ZUS  będzie rozdzielała nadchodzącą  korespondencję na podstawie specjalnego algorytmu i trafi  ona do jej adresata,  z pominięciem  zbytecznych pośredników. Ma to wyeliminować biurokrację wewnątrz ZUS.

- Może kilka zdań o   dorocznej waloryzacji, temat interesujący ponad 100 tysięczną rzeszę emerytów i rencistów z terenu ziemi radomskiej?

- Jej wskaźnik jest  już znany. Emerytury i renty zwyżkują w tym roku o 4%. Wskaźnik jest korzystny, gdyż podstawą naliczenia waloryzacji była  ubiegłoroczna inflacja a nie przyrost  płacy.  W 2012 roku wskaźnik wzrostu płac  był niższy od  inflacji.

- Podobno dyrektor  0ddziału ZUS ma prawo stosowania tzw. abolicji składkowej …

- Rozpatrujemy  tego rodzaju sprawy.  Wpłynęło ponad 700 wniosków wniesionych przez osoby, które prowadziły działalność gospodarczą, a niektórzy nadal prowadzą. Wskutek różnej interpretacji przepisów  stali się dłużnikami  ZUS.  Powstało jednak pewnego rodzaju „ale”.  Zastosowanie abolicji wykluczy  lata z umorzonymi składkami z tzw. okresu  składkowego. Dla niektórych osób skorzystanie z abolicji może okazać się nieopłacalne w przyszłości przy ustalaniu wysokości  emerytury.  Wnioskodawcy powinni więc dokonywać  kalkulacji, co jest dla nich bardziej opłacalne?

- Nie dziwi, że niektórzy  ludzie chcieliby  przechodzić na emerytury  możliwie najwcześniej. Usłyszałem w rozmowie z jednym z  dziadków,  że jego wnuk, przedszkolak, zapytany, kim chciałby być gdy dorośnie, odrzekł, że… emerytem.

-  Rozbrajający ten wnuk. Jednak nie w tym  celu nasz radomski ZUS, jako jeden z trzech oddziałów na Mazowszu  (wraz z Płockiem i Siedlcami), będzie  zaangażowany w  przygotowanie pilotażowych zajęć  w pierwszych klasach szkół ponad gimnazjalnych. Chodzi  o zajęcia  popularyzujące pożytek  z ubezpieczeń społecznych. Wiedza na ten temat  jest bardzo potrzebna ludziom wchodzącym w dorosłe życie.
                                              

Uwaga!  Wywiad z dyrektorem ZUS, Ryszardem Makuchem będzie też opublikowany w najbliższym, przedświątecznym numerze Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych