Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Grypa szaleje. W kraju są ofiary śmiertelne, u nas - duże obawy

Roksana Kowalewska 2013-02-07 15:00:00

Pod koniec stycznia w Radomiu i powiecie radomskim odnotowano blisko 4,5 tysiąca zachorowań na grypę. Obecnie liczba ta wynosi już ponad 7 tysięcy. Choć w Radomiu nikt z powodu grypy nie umarł, są przesłanki do niepokoju - w całej Polsce od 1 września zmarło blisko 80 osób.

fot. sxc

Liczba zachorowań na grypę w Radomiu i powiecie radomskim wciąż rośnie. W ciagu zaledwie 10 dni liczba zgłoszonych przypadków wzrosła z 4 480 do 7 225. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w grupie wiekowej 15-64 czyli wśród uczniów oraz osób czynnych zawodowo.- W okresie od 23 do 31 stycznia 2013 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 219 511 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 63,3 na 100 tysięcy ludności. Tylko  w tym okresie odnotowano 26 przypadków zgonów – informuje Beata Nowak, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostatni tydzień sprawozdawczy w okresie 23-31 stycznia 2013 w odniesieniu do poprzedniego (16-22 stycznia 2013) wykazuje spadek zachorowań na grypę o 18,9%. „Pomimo wzrostu zachorowań na grypę w bieżącym sezonie epidemicznym do Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie wpłynęła żadna informacja o zamknięciu przedszkoli lub żłobków w związku z zachorowaniami na grypę. Jednocześnie wojewódzcy i powiatowi inspektorzy sanitarni na bieżąco przekazują kierownikom szkół, przedszkoli żłobków i innych placówek opiekuńczych materiały informacyjne dot. sposobów szerzenia się i metod zapobiegania występowaniu grypy” czytamy w raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Od początku bieżącego sezonu epidemicznego 2012/2013 tj. od dnia 1 września 2012 r. do końca ostatniego okresu sprawozdawczego tj. 31 stycznia 2013 r., zarejestrowano 78 zgonów osób zakażonych wirusami grypy w całej Polsce. Zdecydowana większośd osób, u których w badaniach laboratoryjnych wykryto wirusa grypy, była obciążona ciężkimi chorobami. - W Radomiu zgonów nie odnotowano, ale zgłoszono nam dużą ilość powikłań pogrpowych w postaci zapelnia oskrzeli i płuc – dodaje Nowak. Jak mówiła podczas ostatniej konferencji Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu, zwiększona zapadalność na grypę może mieć związek z mniejszą ilością osób, w odniesieniu do ubiegłych lat, które się przeciwko niej zaszczepiły. W mieście i powiecie radomskim od 2000 roku każdego roku szczepiło się ok. 20 tys. osób, w tym roku już połowa mniej.

- Do takiego stanu rzecz doprowadziły szerzące się w Polsce tzw. „ruchy antyszczepionkowe” i podawanie nierzetelnych informacji w niektórych w mediach. Są to informacje niepoparte opinią konsultanta krajowego w dziedzinie emidemiologii prof. Andrzeja Zielińskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie grpy prof. Lidii Brydak ani współczesną wiedzą medyczną – wyjaśnia rzecznik sanepidu. Przypomnijmy, że na wirus grypy nie działają antybiotyki, a zażywanie ich na własną rękę jest nieodpowiedzialne.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych