Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, liczba chorych na grypę nie maleję, jest wręcz przeciwnie. - Dane z ubiegłego tygodnia pokazywały, że od 1 stycznia 2013 roku do 6 lutego na grypę zachorowało 7 225 osób. Teraz ta liczba wzrosła do 9 123 osób – mówi Beata Nowak, rzecznik radomskiego sanepidu. Do tej pory odnotowywano około 1,5 tysiąca nowych przypadków tygodniowo, w minionym tygodniu liczba ta przekroczyła 1 800 nowych zachorowań. Choć w Polsce od 1 września 2012 roku odnotowano blisko 80 zgonow z powodu grypy, w Radomiu i regionie takich przypadków nie ma.
- Do takiego stanu rzecz doprowadziły szerzące się w Polsce tzw. „ruchy antyszczepionkowe” i podawanie nierzetelnych informacji w niektórych w mediach. Są to informacje niepoparte opinią konsultanta krajowego w dziedzinie emidemiologii prof. Andrzeja Zielińskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie grpy prof. Lidii Brydak ani współczesną wiedzą medyczną – wyjaśnia rzecznik sanepidu.
Przypomnijmy, że na wirus grypy nie działają antybiotyki, a zażywanie ich na własną rękę jest nieodpowiedzialne. Do najczęstrzych objawów grypy należą: gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, uczucie ogólnego “rozbicia”, bóle gardła, kaszel i katar. W przypadku rozpoznania objawów grypy zaleca się pozostanie w domu oraz kontakt z lekarzem, ponieważ nieleczona grypa prowadzi do groźnych powikłań, które mogą doprowadzić nawet do zgonu.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze jest utrzymanie wysokiej odporności organizmu poprzez właściwe odżywanie. Należy zminimalizować poziom stresu, zadbać o zdrowy sen i zwiększyć aktywność fizyczną. Równie ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej: regularne mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu i kaszlu (należy kichać w chusteczkę, którą niezłwocznie należy wyrzucić do kosza lub w zgięcie łokcia), a w środkach transportu publicznego należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt z elementami wyposażenia pojazdu. Zaleca się unikanie dużych skupisk ludzi np. w centrach handlowych, kinach i na dworcach. Profilaktyka zakłada także ograniczenie lub unikanie bezpośrednich kontaktów, typu podawanie ręki i całowanie przy przywitaniu.