Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Gdzie żyje się najlepiej? Subregion radomski mocno zdegradowany, Radom też spada w rankingu

Red. 2013-03-17 09:00:00

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Z badania wykonanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że region radomski do takich miejsc z pewnością nie należy. Wręcz przeciwnie – aż cztery powiaty znalazły się wśród 30 takich, w których Lokalny Wskaźnik Poziomu Rozwoju (LHDI) jest najniższy w kraju. Zmniejszył sie on również w samym Radomiu, który w klasyfikacji powiatów spadł o 13 pozycji.

MRR sposób badania rozwoju społecznego Polski stworzyło wspólnie z ONZ. Dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polska została objęta nowatorskim badaniem dotyczącym mierzenia rozwoju społecznego kraju na poziomie lokalnym. Projekt na zlecenie MRR został realizowany przez ekspertów Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) działającego przy ONZ.  Poprzez nowy wskaźnik poznaliśmy mapę rozwoju społecznego Polski. Z raportu organizacji można m.in. dowiedzieć się, w którym powiecie i województwie żyje się najlepiej. Wskaźnikiem opracowanym i przetestowanym w Polsce, są już zainteresowane inne kraje, głównie z Azji Centralnej – informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Czym jest LHDI? Nowatorskość  projektu polega przede wszystkim na tym, że badanie zostało oparte o specjalnie opracowany dla jego potrzeb Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego (LHDI – Local Human Development Index). LHDI to wskaźnik, który został opracowany w celu mierzenia lokalnego i regionalnego poziomu rozwoju społecznego. Opiera się on na istniejącym już wskaźniku Human Development Index (HDI), który służy do badania tego zjawiska na poziomie krajowym. Opracowanie i wykorzystanie wskaźnika HDI na poziomie lokalnym (Local HDI) jest przedsięwzięciem nowatorskim na skalę międzynarodową. Wpisuje się też w globalne trendy w zakresie nowych sposobów mierzenia rozwoju, w szczególności w inicjatywy Komisji Europejskiej i OECD.

Dla jak najlepszego uwzględnienia wielowymiarowego charakteru rozwoju, metodologia opracowanego wskaźnika obejmowała trzy komponenty:

ZDROWIE – oczekiwana dalsza długość trwania życia noworodka i współczynnik zgonów na nowotwory i choroby serca,

EDUKACJĘ – odsetek dzieci w edukacji przedszkolnej (3-4 lat) i średnia z wyników egzaminu gimnazjalnego (tylko dla części matematyczno-przyrodniczej),

ZAMOŻNOŚĆ – średni poziom zamożności mieszkańców.

Z raportu wynika, że najwyższy poziom rozwoju społecznego występuje w metropoliach, dużych miastach i na obszarach wokół nich, najniższy zaś w powiatach o charakterze wiejskim. Poziom rozwoju społecznego nie zależy tylko od dochodu i zamożności mieszkańców. Niezwykle ważny jest też poziom kapitału ludzkiego, który zależy głównie od edukacji. Aktywność cyfrowa nie jest ściśle powiązana z poziomem rozwoju społecznego w regionie. Widoczne są przykłady negatywnych zmian demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa, które zachodzą w niektórych obszarach miejskich (głównie Polska wschodnia).

W rankingu województw zdecydowanie na pierwszym miejscu znalazło się województwo mazowieckie, które wyprzedziło małopolskie i pomorskie. Na drugim biegunie, czyli na trzech ostatnich pozycjach lubelskie, łódzkie i świętokrzyskie.

W rankingu 30 najlepszych  powiatów na czele znalazła się Warszawa, przed powiatami piaseczyńskim i pruszkowskim oraz warszawskim zachodnim, krakowskim, poznańskim, rzeszowskim, sopockim, gdyńskim i legionowskim.

Z kolei w rankingu 30 powiatów o najniższych wartościach LHDI w roku 2010 znalazł się aż cztery powiaty z subregionu radomskiego: powiat zwoleński, lipski, szydłowiecki i przysuski..
Radom znalazł się według wskaźnika LHDI za rok 2010 na 80 miejscu (w 2007 był na 74 miejscu, w 2008 na 59 i w 2009 na 67).

Z mapy wskaźnika zamożności wynika, że poziom średni notowany jest w dwóch powiatach – grójeckim (awans z 203 na 165 miejsce) i kozienickim (spadek ze 112 na 166 miejsce) oraz samym Radomiu, w pozostałych sześciu –białobrzeskim (spadek z 319 na 345 miejsce), lipskim (awans z 368 na 363 miejsce), przysuskim 9spadek z 366 na 373 miejsce), radomskim (awans z 337 na 334 miejsce), szydłowieckim (spadek z  354 na 367 miejsce) i zwoleńskim (spadek z 338 na 355 miejsce) występuje już poziom bardzo niski (skala obejmuje poziomy: bardzo wysoki, wysoki, średni, niski i bardzo niski). Sklasyfikowano 379 powiatów.

Ze względu na różną dostępność danych dla poszczególnych wskaźników w Krajowym Raporcie o Rozwoju Społecznym Polska 2012 - Rozwój regionalny i lokalny pod uwagę wzięte zostały dane z lat 2007–2010.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych