Alkoholizm to choroba, która może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne dla osoby uzależnionej. Ale to nie wszystko. Choroba powoduje bowiem także zaburzenia w życiu rodzinnym i zawodowym, kłopoty finansowe, przemoc w rodzinie czy też problemy z prawem. Stąd też traktowana ona jest jako choroba o charakterze społecznym.
Najczęstsze powikłania zdrowotne to marskość wątroby i depresja oraz inne choroby psychiczne, ale także schorzenia serca, nerek, żołądka i innych narządów. Aby leczyć choroby będące następstwem alkoholizmu trzeba najpierw zwalczyć uzależnienie od alkoholu.
Samo to, że ktoś poszukuje informacji na temat alkoholizmu jego leczenia stanowić może nadzieję, iż jest szansa na pokonanie uzależnienia. W każdym jednak przypadku droga do tego jest długa i niełatwa. Często już początkowe niepowodzenia zniechęcają zainteresowanych. Nierzadkie są też przypadki, kiedy osoba uzależniona stawia opór przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia, co wynikać może m.in. z zaburzeń myślowych i emocjonalnych albo wręcz twierdzi, że choroba jej nie dotyczy, gdyż w każdej chwili może ona przecież przestać pić.
Leczenie choroby alkoholowej jest bardzo trudne, bo jej nawroty potrafią wystąpić nawet po okresie wieloletniej abstynencji. A właśnie bezwzględna abstynencja stanowi podstawowy warunek leczenia i zdrowienia. Lekarze odradzają próby samodzielnego leczenia alkoholików – w takich przypadkach potrzebne jest fachowe i specjalistyczne wsparcie. Niewskazane jest także branie odpowiedzialności za alkoholika, karanie i groźby wobec takiej osoby, ukrywanie alkoholu czy jego wylewanie, nieakceptowanie obietnic o zaprzestaniu lub ograniczeniu picia.
Pierwszym i najważniejszym krokiem dla osób chcących podjąć leczenie alkoholizmu jest detoksykacja alkoholowa, tzw. detoks. Polega ona na oczyszczeniu organizmu z toksyn spowodowanych zatruciem alkoholem oraz wyrównaniu poziomu wszystkich utraconych w wyniku spożywania alkoholu minerałów. Potem niezbędna jest nauka skutecznych i przystosowawczych strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pomóc w tym może wizyta w profesjonalnym ośrodku terapii uzależnień i współuzależnienia, udział w pracach samopomocowych grup wspólnoty Anonimowych Alkoholików albo przynależność do Klubu Abstynenta.
Po detoksie i przejściu pacjenta w stan abstynencji można przystąpić do leczenia chorób wywołanych przez wieloletnie spożywanie alkoholu. Kluczowe w całym procesie leczenia jest jednak leczenie psychologiczne.
Psychoterapia ma pomóc przede wszystkim w utrzymaniu abstynencji, pokonywać problemy emocjonalne i społeczne, odbudowaniu systemu wartości życiowych, powrocie do sprawowania funkcji rodzinnych i zawodowych i zaplanowania swojej przyszłości w nowych warunkach funkcjonowania.
Często stosowane są również alternatywne metody leczenia, które wspomagają właściwe leczenie uzależnienia. Metody takie to leczenie Esperalem, czy Anticolem oraz inne rodzaje leczenia farmakologicznego.
Bezpłatnie można leczyć alkoholizm w całodobowych oddziałach terapii uzależnień, poradniach terapii uzależnień i współuzależnienia a konsultacje odbywać w specjalnych punktach konsultacyjnych. Odpłatnie usługi takie świadczą nam coraz liczniejsze prywatne kliniki i ośrodki leczenia uzależnień oraz specjalistyczne gabinety prywatne.
Aby zgłosić kogoś na leczenie odwykowe należy wypełnić i złożyć specjalny wniosek do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów właściwej według zamieszkania lub pobytu osoby, której dotyczy postępowanie. Wniosek może złożyć dowolna osoba, której nie jest obojętny los pijącego lub instytucja np. ośrodek pomocy społecznej, policja, prokuratura, szkoła, zakład pracy i oczywiście rodzina.
Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach:
Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie www.radom24.pl .
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.