Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Gdy się Chrystus rodzi...

nika 2012-12-25 09:00:00

Boże Narodzenie, obchodzone na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa, to drugie po Wielkanocy najważniejsze dla chrześcijan święto.

Uroczystość Bożego Narodzenia wraz z towarzyszącymi jej specjalnymi obchodami jest znana od IV wieku. Przez pierwsze trzy stulecia Kościół wiernie obchodził jedynie datę zmartwychwstania Chrystusa, a mniej interesował się datą Jego narodzenia. Ewangelie opisując przyjście Jezusa na świat, nie precyzują, kiedy się to dokonało. Dla apostołów i ewangelistów najważniejszy był bowiem fakt, że Jezus się narodził, że Bóg stał się człowiekiem i przyszedł na świat. Impulsem do powstania osobnego święta narodzenia Jezusa było z pewnością oświadczenie soboru w Nicei – w 325 roku, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

Od V wieku istniał już specjalny formularz mszy na Boże Narodzenie, a od połowy VI wieku w Rzymie  odprawiano w tym dniu trzy specjalne nabożeństwa - pasterka w nocy, msza o świcie i msza w dzień. Najpierw – o północy - papież udawał się do bazyliki Santa Maria Maggiore, dedykowanej macierzyństwu Maryi, w której od VI wieku istniała replika groty betlejemskiej jako osobna kaplica. Papieski zwyczaj celebrowania trzech mszy świętych w uroczystość narodzin Chrystusa Pana przyjęli stopniowo wszyscy kapłani. Od IX wieku zaczęto ten zwyczaj wyjaśniać potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz mistycznym rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich. W tych trzech mszach świętych widziano również echo - znak hołdu złożonego przez aniołów, pasterzy i trzech króli, stąd zwano te formularze mszalne: anielskim, pasterskim i królewskim.

Pasterka, czyli msza Bożego Narodzenia odprawiana o północy, otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat.

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia? Niektórzy autorzy wiążą jego obchód ze zwycięstwami cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem w 312 roku lub Licyniuszem w 324. Inna z hipotez utrzymuje, że przyjęcie takiej daty przez chrześcijan mogło być związane z obchodzonym w tym dniu w Rzymie pogańskim świętem Narodzin Niezwyciężonego Słońca, przypadającym na zimowe przesilenie. W ten sposób Kościół pierwotny wskazywał na narodziny prawdziwego światła, Słońca Sprawiedliwości, Zbawiciela i Pana, który nie tylko panuje nad rzymskim imperium, ale nad całym światem. Chrześcijanie przeciwstawili pogańskim mitom niezwyciężonego słońca i kultowi cesarza prawdziwą cześć Chrystusa - „Słońca, które nie zna zachodu”. Zgodnie z kolejną hipotezą obchód Bożego Narodzenia 25 grudnia został ustalony na podstawie obliczeń daty narodzin Chrystusa. Z Ewangelii Łukasza wynika, że poczęcie Jana Chrzciciela nastąpiło w przesileniu jesiennym, narodzenie zaś letnim, a poczęcie Jezusa dokonało się w sześć miesięcy po fakcie poczęcia Jana, czyli w przesileniu wiosennym 25 marca. W konsekwencji narodzenie Chrystusa powinno przypaść na 25 grudnia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych