Poniedziałkowa gala jubileuszowa przybrała charakter wspominkowy, w trakcie której zaproszeni goście obejrzeli krótkie filmy prezentujące historię, obecnych pracowników, rozwój i tradycję radomskiej Fabryki Broni „Łucznik”. Tomasz Nita, były prezes FB a obecnie wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, mówił nie tylko o historii, ale również o planach fabryki, która dąży do stworzenia nowoczesnej linii produkcyjnej broni oraz wdrożenia nowoczesnej polskiej myśli technologicznej. Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy FB „Łucznik”, podkreślał, że nie wyobraża sobie PGZ bez radomskiej fabryki.
Sekretarz Ministerstwa Obrony Narodowej, Czesław Mroczek, który także wziął udział w dzisiejszej gali mówił o realizacji wielkiego projektu, jakim jest modernizacja polskich sił zbrojnych, która odbywa się dzięki Fabryce Broni. Obecny prezes „Łucznika” Edward Migała mówił natomiast nie tylko o historii fabryki, jej trudnych czasach, gdy w czasie wojny produkowała broń na potrzeby wroga, przy jednoczesnym przynależeniu pracowników fabryki do polskiego podziemia. Część swojego wystąpienia poświęcił planom fabryki i zapowiedzi, że dąży ona do tego, by produkowana broń była projektowana wyłącznie przez polskich konstruktorów.
– Mamy ambicje by zaistnieć na rynku broni cywilnej w USA oraz Kanadzie. W tym celu w USA już powstała spółka – powiedział Edward Migała i dodał, że zainteresowanie bronią choćby przez nigeryjską armię fabryka chce przekuć na „zainteresowanie całego świata”. Prezes zapowiedział także kolejną edycje Dni Otwartych w Fabryce Broni "Łucznik", która odbędzie się we wrześniu tego roku.
Podczas gali wręczone zostały także medale: Złoty Krzyż Zasługi, medale za Długoletnią Służbę oraz za Zasługi dla Obronności Kraju. Złoty Krzyż Zasługi został przyznany byłemu prezesowi FB „Łucznik” Tomaszowi Nicie.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>