Warto przypomnieć, że akcja zorganizowana została z inicjatywy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 w Radomiu i spotkała się z poparciem prezydenta miasta Radomia Radosława Witkowskiego, który zaprosił do wspólnego dzieła znanych radomian, współpracowników i ludzi wielkiego serca.
W niedzielne popołudnie 15 marca, zgromadzili się oni w siedzibie głównej „Łaźni”, by stworzyć niepowtarzalne, zindywidualizowane pisanki.
Fundusze z ich licytacji i sprzedaży przekazane zostaną na wypoczynek letni dzieci skupionych w świetlicy Caritas Pallotyńska, zespół Radom.
Podczas koncertu, na który wstęp jest wolny, wystąpią dwie zróżnicowane stylistycznie formacje, które jednak łączy wspólne zainteresowanie tradycyjną polską muzyką ludową. W pierwszej części niedzielnego koncertu wystąpi zespół Frument Project, radomsko - krakowska formacja inspirująca się polskim folklorem. Zespół powstał w 2008 r. w Radomiu. Stworzyła go grupa 4 kolegów ze szkoły muzycznej.
Ideą zespołu jest łączenie rodzimego folku z innymi gatunkami muzycznymi, aby powstała idealna, orzeźwiająca mieszanka taka jak Frument. Zespół jest laureatem licznych nagród, występuje na terenie całego kraju, w minionym roku zaprezentował jedno z najciekawszych spojrzeń na folk w historii programu telewizyjnego „Must Be The Music”.
- Granie folku stało się także dla nas misją. Chcemy naszą kulturę krzewić, propagować, gdyż młode pokolenia zapominają o tym co nasze – polskie. Świat idzie do przodu, muzyka także. Próbujemy odnaleźć coś co przekona słuchaczy do polskiego folku. Połączyć tradycję ze współczesnością, w taki sposób, aby podtrzymać nurt naszych dziadków i ojców. Aby ich muzyka nie została zapomniana, a z biegiem czasu naturalnie ewaluowała. Jest to niezwykła motywacja do tworzenia i działania. Nie robimy niczego na siłę. Tak jak słyszymy, czujemy, tak dzielimy się dźwiękami z innym, dając sobie i słuchaczom wiele radości - tak mówia o sobie muzycy.
Zespół występuje w składzie:
Patryk Walczak - akordeon
Jacek Długosz - gitara
Łukasz Rylski - bas
Kamil Rylski – bębny
Po pełnej emocji przerwie przeznaczonej na licytację i sprzedaż pisanek ręcznie wykonanych przez znanych radomian, przed publicznością zaprezentuje się zespół Gołcunecki.
Korzenie zespołu Gołcunecki sięgają historii znanego nie tylko w naszym regionie zespołu "Zakukała Kukułecka" z Gałek Rusinowskich powiat Przysucha. Powstał w roku 1977. Założycielką zespołu i pomysłodawczynią jego nazwy jest Franciszka Siwiec. "Zakukała Kukułecka" była laureatem wielu festiwali i konkursów o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. W 2012 roku Zespół powstałw 2012 roku, a jego kierownikiem jest Maria Siwiec.
Skład zespołu to także panie: Zofia Bykowska, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Maria Pęzik.
Wszystkie Panie z Zespołu Gołcunecki są mistrzyniami śpiewu i tańca, ale również wycinanek, haftów, pająków, wiercenia kwiatków, klejenia pierogów i wszelkich innych tradycyjnych wyrobów. Współpracują z fundacją Muzyka Odnaleziona, Fundacją „Wszystkie Mazurki Świata”, Muzeum Wsi Radomskiej.
Jako zespół „Gołcunecki” zostały laureatkami Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych Prezentujących Zwyczaje i Obrzędy w Zaborowiu.
Ich repertuar jest ogromny: pieśni obrzędowe i nabożne, piosenki i przyśpiewki. Nic też dziwnego, że do Gałek zjeżdżają z różnych stron Polski (i nie tylko!) liczni młodzi pasjonaci muzyki tradycyjnej, chcąc zanurzyć się w „nucie gałeckiej”, z której wywodzą się nasze najpiękniejsze oberki i mazurki znane na całym świecie choćby z muzyki Chopina. Maria Siwiec organizuje liczne warsztaty muzyczne dla młodych adeptów sztuki wokalnej, bierze udział w cyklu dokumentalnym prezentującym znanych, polskich muzyków, którzy wyruszają w Polskę szlakiem Oskara Kolberga. Wśród artystów była np. Gaba Kulka.
Koncert odbędzie się 22 marca w sali im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych. Początek o godz. 17.00.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>