Przecięcia wstęgi przed budynkiem nowej fabryki dokonali marszałek Ewa Kopacz, podsekretarz stanu Beata Oczkowicz, poseł Radosław Witkowski, prezydent Andrzej Kosztowniak i prezes fabryki – Tomasz Nita. Natomiast biskup radomski Henryk Tomasik dokonał poświęcenia obiektu i udzielił błogosławieństwa wszystkim osobom w niej pracującym.
- Dziś mamy piękną, nową i pięknie usprzętowioną Fabrykę Broni. Mamy także procesy badawczo- rozwojowe, które są oprócz nowoczesnej produkcji prowadzone na terenie tej fabryki – powiedziała marszałek Ewa Kopacz zaznaczając, że przed Fabryką Broni kreuje się świetlista przyszłość. – Fabryka Broni ma być bowiem filarem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która także ma swoją siedzibę w Radomiu. Ewa Kopacz zapowiada, że produkty radomskiej Fabryki Broni wrócą po latach na rynki światowe. Przypomniała, że Radomska Fabryka Broni jeszcze przed wojną była uważana za jedną z najlepszych w Europie.
Nowa fabryka jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w kraju. W kompleksie przy ul. Grobickiego znajdują się hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnica. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zakupiono nowoczesne technologie oraz gruntownie zmodernizowano park maszynowy. Sprawnie przeprowadzona przeprowadzka pozwoliła na zachowanie produkcji.
W czasie otwarcia po raz pierwszy zaprezentowano nowy karabin MSBS w wersji reprezentacyjnej przeznaczony dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego. Prezentowany karabinek będzie pierwszym polskim karabinkiem używanym przez Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. MSBS jest bronią nowoczesną i opartą na idei modułowości, która umożliwia konfiguracje zgodnie z zapotrzebowaniem. Broń została opracowana w ramach współpracy Fabryki Broni z Wojskową Akademia Techniczną i Dowództwem Garnizonu Warszawa.
Drugą premierą zaprezentowaną w czasie uroczystości był nowy pistolet kalibru 9x19 parabellum. Odznacza się on bardzo wysoką niezawodnością i nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Pistolet wyposażony jest w szynę pozwalającą na montaż dodatkowego wyposażenia np. oświetlenia taktycznego, wskaźnika laserowego. Jest przystosowany do obsługi przez strzelców zarówno prawo jak i leworęcznych. Będzie się nazywał PR-15 RAGUN.
Fabryka Broni stale się rozwija. - W ciągu ostatnich trzech lat zatrudnienie wzrosło o ok. 35%. Co roku rosną także przychody firmy. W minionym roku były rekordowe – 56 milionów złotych – informuje Tomasz Nita prezes spółki dostarczającej broń dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i dla Polskich Sił Zbrojnych.
Fabryka Broni zatrudnia obecnie 420 osób. Planowany jest dalszy rozwój i powiększanie zatrudnienia. Łączny koszt zrealizowanej inwestycji wyniósł 103 mln zł. Sfinansowany został przez ARP S.A. (72 mln zł) Polski Holding Obronny Sp. Z o.o. (20,3 mln zł) i Fabrykę Broni „Łucznik’’ (10, 7 mln zł).
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Fabryka Broni ''Łucznik'' w Radomiu uroczyście otwarta [ZDJĘCIA]
Było symboliczne przecięcie wstęgi, poświecenie budynku, dynamiczne pokazy nowej broni, symulacje działań bojowych w terenie zurbanizowanym, a także przemówienia, zwiedzanie, gratulacje i podziękowania.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu