W latach świetności elektrociepłownia była przedsiębiorstwem jednozakładowym, w skład którego wchodziły dwa źródła wytwarzania energii cieplnej. Elektrociepłownia, zakład właściwy, znajdujący się przy ul. Energetyków 16, posiadający jeden czynny kocioł oraz Ciepłownia Północ - zlokalizowana przy ul. Rodziny Zientalów 2 posiadająca 4 kotły wodne oraz 2 kotły parowe.
Z uwagi na trwałe zaprzestanie płacenia zobowiązań 12 października 1998 r. zarząd Elektrociepłowni "Radom" S.A. złożył do Sądu Rejonowego w Radomiu V Wydział Gospodarczy wniosek o ogłoszenie upadłości. 19 listopada 1998 r. postanowieniem sądu została ogłoszona upadłość spółki. Elektrociepłownia była przedsiębiorstwem niewydolnym ekonomicznie i ponad miarę zadłużonym.
- 23 czerwca 2004 r. pomiędzy syndykiem Elektrociepłowni "Radom" S.A. w upadłości, a gminą miasta Radom reprezentowaną przez prezydenta i wiceprezydenta miasta Radomia podpisano umowę sprzedaży przedsiębiorstwa. Sprzedaż jako całości nastąpiła w trybie art. 113 prawa upadłościowego w rozumieniu art 551 Kodeksu cywilnego jako zespołu składników materialnych i niematerialnych objętych księgami rachunkowymi według stanu na 23 czerwca 2004 roku - mówi Magdalena Kobos rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa.
W tej chwili jedyne co się zachowało z całej infrastruktury elektrociepłowni Radom to budynek do uzdatniania wody. W okolicy są trzy studnie głębinowe dzięki temu, że woda z nich jest dużo tańsza to prawdopodobnie ten budynek się zachował. Wcześniej ta stacja zaopatrywała istniejące kotły w wodę.
Aktualnie jest kolejny pomysł na zagospodarowanie terenu po byłej elektrociepłowni. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, czyli spalarnia śmieci.
- Rzeczywiście trwają prace koncepcyjne nad budową takiej inwestycji na terenie byłej Elektrociepłowni Radom przy ulicy Energetyków 16. W naszym mieście istnieje już pewna część tego systemu czyli sortownia, która znajduje się w Radkomie. My chcemy to wszystko dokończyć, instalacją odzyskującą energię z odpadów. Ale na tym etapie jedyne co mogę powiedzieć, to że inwestycja ta mieści się w wielowariantowej koncepcji nadbudowania źródeł węglowych innymi źródłami mniej emisyjnymi - mówi Jan Mazurkiewicz prezes zarządu Radpec. Przed rozpoczęciem inwestycji na pewno odbędą się konsultacje społeczne.
- Wszystko po to by rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców pobliskich miejscowości. Ocena społeczna całej inwestycji jest bardzo ważna, ponieważ nie raz już się zdarzyło, że w wyniku niedoinformowania społeczności lokalnych inwestycje tego typu napotykały na wielkie trudności - tłumaczy Mazurkiewicz.
Na nasze pytanie odnośnie mieszkańców domów socjalnych, które znajdują się w przy wjeździe do elektrociepłowni, prezes odpowiedział, że nie jest to trwała zabudowa.
- To są przejściowe budynki. Przy takiej inwestycji to nie jest problem. Na potrzeby tej inwestycji te budynki mogłyby być skonsumowane, a obecnym mieszkańcom wybudowanobyy się nowe domy w innej lokalizacji – mówi prezes Mazurkiewicz.
Elektrociepłownia wreszcie zagospodarowana?
Elektrociepłownia Radom S.A. od roku 1998, czyli od kiedy ogłoszono jej upadłość, stoi nieczynna. Obecnie są nowe plany zagospodarowania tego majątku.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu