Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Elektrociepłownia wreszcie zagospodarowana?

Łukasz Gajewski 2012-07-01 09:00:00

Elektrociepłownia Radom S.A. od roku 1998, czyli od kiedy ogłoszono jej upadłość, stoi nieczynna. Obecnie są nowe plany zagospodarowania tego majątku.
 

W latach świetności elektrociepłownia była przedsiębiorstwem jednozakładowym, w skład którego wchodziły dwa źródła wytwarzania energii cieplnej. Elektrociepłownia, zakład właściwy, znajdujący się przy ul. Energetyków 16, posiadający jeden czynny kocioł oraz Ciepłownia Północ - zlokalizowana przy ul. Rodziny Zientalów 2 posiadająca 4 kotły wodne oraz 2 kotły parowe.

Z uwagi na trwałe zaprzestanie płacenia zobowiązań 12 października 1998 r. zarząd Elektrociepłowni "Radom" S.A. złożył do Sądu Rejonowego w Radomiu V Wydział Gospodarczy wniosek o ogłoszenie upadłości. 19 listopada 1998 r. postanowieniem sądu została ogłoszona upadłość spółki. Elektrociepłownia była przedsiębiorstwem niewydolnym ekonomicznie i ponad miarę zadłużonym.

- 23 czerwca 2004 r. pomiędzy syndykiem Elektrociepłowni "Radom" S.A. w upadłości, a gminą miasta Radom reprezentowaną przez prezydenta i wiceprezydenta miasta Radomia podpisano umowę sprzedaży przedsiębiorstwa. Sprzedaż jako całości nastąpiła w trybie art. 113 prawa upadłościowego w rozumieniu art 551 Kodeksu cywilnego jako zespołu składników materialnych i niematerialnych objętych księgami rachunkowymi według stanu na 23 czerwca 2004 roku - mówi Magdalena Kobos rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa.

W tej chwili jedyne co się zachowało z całej infrastruktury elektrociepłowni Radom to budynek do uzdatniania wody. W okolicy są trzy studnie głębinowe dzięki temu, że woda z nich jest dużo tańsza to prawdopodobnie ten budynek się zachował. Wcześniej ta stacja zaopatrywała istniejące kotły w wodę.

Aktualnie jest kolejny pomysł na zagospodarowanie terenu po byłej elektrociepłowni. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, czyli spalarnia śmieci.

- Rzeczywiście trwają prace koncepcyjne nad budową takiej inwestycji na terenie byłej Elektrociepłowni Radom przy ulicy Energetyków 16. W naszym mieście istnieje już pewna część tego systemu czyli sortownia, która znajduje się w Radkomie. My chcemy to wszystko dokończyć, instalacją odzyskującą energię z odpadów. Ale na tym etapie jedyne co mogę powiedzieć, to że inwestycja ta mieści się w wielowariantowej koncepcji nadbudowania źródeł węglowych innymi źródłami mniej emisyjnymi - mówi Jan Mazurkiewicz prezes zarządu Radpec. Przed rozpoczęciem inwestycji na pewno odbędą się konsultacje społeczne.

- Wszystko po to by rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców pobliskich miejscowości. Ocena społeczna całej inwestycji jest bardzo ważna, ponieważ nie raz już się zdarzyło, że w wyniku niedoinformowania społeczności lokalnych inwestycje tego typu napotykały na wielkie trudności - tłumaczy Mazurkiewicz.

Na nasze pytanie odnośnie mieszkańców domów socjalnych, które znajdują się w przy wjeździe do elektrociepłowni, prezes odpowiedział, że nie jest to trwała zabudowa.

- To są przejściowe budynki. Przy takiej inwestycji to nie jest problem. Na potrzeby tej inwestycji te budynki mogłyby być skonsumowane, a obecnym mieszkańcom wybudowanobyy się nowe domy w innej lokalizacji – mówi prezes Mazurkiewicz. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych