Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Ekonomia i administracja najpopularniejsze na Mazowszu. A w Radomiu inaczej

Daria Kurys 2014-01-06 13:30:00

Na Mazowszu drastycznie spada liczba osób, które podejmują naukę na uczelniach wyższych. Z tych ktorzy decydują się na studia najwięcej wybiera kierunki ekonomiczne, administracyjne, społeczne i pedagogiczne. Ale w Radomiu wybierają inaczej. Jak? 

Foto: sxc.hu

Jednym z najważniejszych z dziesięciu wyzwań, jakie stoją przed Polską w strategii "Polska 2030" jest uwzględnienie wiedzy w postępie gospodarczym oraz konieczność rozwoju kapitału intelektualnego. Według założeń, które zostały przyjęte w strategii w ciągu najbliższych 17 lat kapitał intelektualny ma stać się głównym źródłem konkurencyjności polskiej gospodarki.

Spadek liczby studentów na Mazowszu

W roku akademickim 2012/13 w szkołach wyższych województwa mazowieckiego kształciło się 293,2 tysiąca studentów. Jest to o 15,9 proc. mniej niż w roku 2004. Do roku akademickiego 2005/06 liczba młodzieży, która chciała podjąć studia dynamicznie rosła. Jednym z powodów takiej sytuacji był wzrost aspiracji edukacyjnych, co uwidaczniało się w rosnącym odsetku osób zdających egzamin maturalny. Innym czynnikiem było wejście na ścieżkę edukacyjną pokolenia wyżu demograficznego z początku lat 80. XX wieku.

W roku 2005/06 doszło do kumulacji liczby studentów, którzy rekrutowani byli z populacji młodzieży pochodzącej z wyżu demograficznego. Wówczas odnotowano największą w badanym okresie liczbę studiujących - 349,8 tysiąca. Tuż po roku 2008 trend demograficzny będący motorem napędowym rozwoju szkolnictwa wyższego zaczął się gwałtownie odwracać.

Według prognoz, kolejne roczniki, które będą rekrutowane do roku 2025 będą coraz mniej liczniejsze. W wyniku niekorzystnych procesów związanych ze stale zmniejszającą się liczbą urodzeń łączna liczba osób w wieku 19-24 lata będzie wyraźnie malała.

W 2020 roku grupa ta będzie liczyła 316 tysięcy osób, zaś w roku 2012 było to 407,7 tysiąca osób. Spadek wyniesie aż 29 proc., co oznacza, że grupa potencjalnych studentów spadnie niemal o jedną trzecią osób. Ponownego wzrostu liczby kandydatów na studia można spodziewać się dopiero od 2025 roku.

Coraz więcej artystów i sportowców

Na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat doszło do interesujących zmian w kwestii wyboru typu szkoły przez studentów. Z roku na rok zmniejsza się liczba studentów wyższych szkół ekonomicznych, pedagogicznych i uniwersytetów, które notują stały spadek zainteresowania. Zaś jego wzrost zauważyły wyższe szkoły artystyczne i akademie wychowania fizycznego (obie od roku akademickiego 2009/10) oraz wyższe szkoły techniczne (od roku 2010/11).

Informatyka i prawo - to się opłaca

Według "Diagnozy Społecznej 2013" nie wszystkie kierunki studiów dają taką samą stopę zwrotu. Najbardziej opłacalne są: informatyka i prawo, natomiast najmniej nauki rolnicze. Duży spodek odnotowały studia medyczne, których stopa zwrotu w ciągu ostatnich czterech lat spadła z 137 proc. notowanych w 2009 roku do 79 proc. w roku 2013. Podobnie jest na studiach na wydziałach: ekonomii, marketingu, zarządzania i finansów, które dawały największą stopę zwrotu na początku lat 90, kiedy brakowało fachowców w tych dziedzinach. Stoponiowo opłacalność tych kierunków zmniejszyła się i według najnowszych danych wynosi 31 proc. 

Jak wynika z badań, niska jest również stopa zwrotu z inwestowania w studia inżynierskie, pomimo niedoboru i uruchomienia przez państwo dopłat, ponadto: humanistyczne, społeczne, artystyczne oraz nauk ścisłych.

Preferencje w wyborze kierunków kształcenia nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat - zarówno w roku akademickim 2004/05, jak i 2012/13 do najbardziej popularnych dziedzin kształcenia należały kierunki wchodzące w skład podgrup: ekonomicznych i administracyjnych, społecznych oraz pedagogicznych. Na kierunkach ekonomicznych i administracyjnych kształciło się 24,1 proc. studentów.

Do tej grupy należą kierunki tj. administracja, finanse i rachunkowość, stosunki międzynarodowe oraz zarządzanie i marketing. Kolejne pod względem popularności są kierunki społeczne - wybrało je 13,6 proc. młodzieży.  Zalicza się do nich m.in.: ekonomia, politologia, psychologia i socjologia. Jako trzecie uplasowały się kierunki pedagogiczne, na których naukę podjęło 9,2 proc. studentów, którzy uczą się na kierunkach tj. pedagogika, filologia (specjalności nauczycielskie) oraz logopedia.

Odnotowano wzrost zainteresowania kierunkami technicznymi (podgrupa ochrony i bezpieczeństwa, architektury i budownictwa) oraz medycznymi charakteryzującymi się najwyższym wzrostem odsetek studiujących w stosunku do roku akademickiego 2004/05.

W Radomiu przodują nauki o zdrowiu

W roku akademickim na radomskim Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu naukę rozpoczęło dwa tysiące nowych studentów. Łącznie na studiach stacjonarnych I i II stopnia naukę w nowym roku rozpoczęło około 5,5 tysiąca studentów.

Kandydaci najchętniej wybierali kierunki związane z naukami o zdrowiu: fizjoterapię, pielęgniarstwo, ale także filologię angielską i pedagogikę. Sporym zainteresowaniem cieszyły się kierunki tj. budownictwo, mechanika i budowa maszyn, transport i elektrotechnika.

Źródło: "Trendy w edukacyjnych wyborach studentów szkół wyższych na Mazowszu w aspekcie potrzeb lokalnego rynku pracy w latach 2004-2012", Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych, Warszawa 2013.

"Diagnoza Społeczna 2013", GUS, Warszawa 2013

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych