Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Egzamin gimnazjalny: język polski znacznie łatwiejszy niż historia

Marta Głogowska 2014-04-23 14:34:00

Motywem przewodnim egzaminu z historii był zakon krzyżacki i epoka średniowiecza. Ale nie brakowało zadań dotyczących pozostałych okresów historycznych. Było też sporo szczegółowych pytań, które sprawiły uczniom niemałe trudności. 

Generalnie język polski okazał się dziś łatwiejszy. Zdający mieli pewien dylemat podczas pisania rozprawki o tym, czy ciekawość to coś pozytywnego, czy nie.

- Historia nie należała do najłatwiejszych, z polskim poszło mi trochę lepiej. Najtrudniejsze dla mnie było przyporządkowanie postanowień, uchwał i rozporządzeń do organów władzy kompetentnych do ich wydawania - mówi Justyna Hały z PG 13.

- Język polski był bardzo prosty, WOS też nie był najgorszy, ja raczej obawiam się jutrzejszej matematyki. Nie wiadomo czego się spodziewać - mówi Martyna. 

- Dla mnie język polski był łatwy. Do napisania była rozprawka na temat ciekawości - trzeba było się wypowiedzieć, czy ułatwia czy utrudnia życie. Problem był jedynie z doborem przykładów, ale jakoś poszło - mówi Monika Cygan.

Dziś podczas pierwszego dnia egzaminów gimnazjalnych uczniowie pisali część humanistyczną, która była podzielona na dwa etapy. O godz. 9 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast po przerwie, o godzinie 11 z języka polskiego.

- Egzamin był średni, ani bardzo trudny ani łatwy, jedynie rozprawka była trochę kłopotliwa. Egzaminy próbne, jak pisałyśmy kilka miesięcy temu były trudniejsze. Z polskim nie miałyśmy kłopotu, bo łatwo można było wywnioskować odpowiedzi, jeśli się czytało ze zrozumieniem teksty, natomiast z historią było gorzej, bo tam pojawiło się sporo szczegółowych pytań o daty czy postacie, a to już trzeba wiedzieć - mówiły zgodnie Wiktoria Stec i Magda Jagiełło z PG 13.

Podczas dzisiejszych egzaminów trzeba było wykazać się umiejętnością czytania wykresów i map. Pytania dotyczyły także cytowanych fragmentów tekstów. Maksymalnie do zdobycia było 50 punktów, a od tego, ile faktycznie zdobędą uczniowie będzie zależało, do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej będą uczęszczać od września.

- Jeżeli niektórzy uczniowie mają pewne aspiracje i ukierunkowania co do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, to dla nich jest to ważny egzamin, bowiem jego wyniki determinują to, do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej się dostaną. Wiadomo, że jest tutaj pewna konkurencja, bo jak zawsze jest więcej kandydatów niż miejsc. Poza tymi, którzy uzyskują maksymalną liczbę punktów, są w naszej szkole także uczniowie, którzy traktują ten egzamin jako pewną część formalną, bowiem bez przystąpienia do niego nie można ukończyć gimnazjum. Niektórzy z nich uzyskują wyniki jedynie jednocyfrowe i wychodzą przed czasem bez podjęcia trudu zmierzenia się  z pytaniami otwartymi, które dla nich okazują się za trudne - mówi Tomasz Gogacz - dyrektor PG nr 13 im. Noblistów Polskich.

Dla tych gimnazjalistów, którzy dziś z różnych względów nie ukończyli lub nie przystąpili do egzaminu będzie wyznaczony dodatkowy termin w czerwcu.

Jutro uczniowie będą zdawać matematykę i przedmioty przyrodnicze, a w piątek język obcy.

Dzisiejsze arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi do nich można znaleźć tutaj.

Gimnazjalistów zachęcamy do podzielenia się wrażeniami z dzisiejszej części egzaminu. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych