Kuratorium Oświaty w Warszawie
Delegatura w Radomiu
Każdego roku, 1 grudnia obchodzimy dzień walki z HIV/AIDS. Co roku wychodzimy na ulicę rozdając prezerwatywy, organizując i biorąc udział w dyskusjach na ten temat. Przez kilka ostatnich lat w Polsce toczyła się ona głównie wokół sposobów zmniejszania przypadków zarażeń, co niewątpliwie jest priorytetem.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, jak ważna dziś jest edukacja seksualna, czy też szeroko pojęta edukacja zdrowotna. Młodzi ludzie w Polsce muszą wiedzieć, jak uniknąć zarażenia wirusem HIV/AIDS. W tamtym roku zbieraliśmy z tej okazji podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W tym roku chcemy poszerzyć formułę naszego działania. W związku w wielu miastach w Polsce organizujemy Marsz Cieni – będziemy pikietować przeciwko dyskryminacji osób już zarażonych wirusem HIV/AIDS. W naszej ocenie osoby te traktowane są właśnie jak cienie. Fakt zarażenia często staje się równoznaczny z totalnym wykluczeniem z życia społecznego, rodzinnego, czy też zawodowego. Wynika to przede wszystkim ze stereotypów i braku uświadomienia społecznego, za które odpowiedzialny jest system edukacji.
W związku z tym zwracamy się z następującymi pytaniami:
1. Ile pieniędzy w ostatnim roku kuratorium oświaty przeznaczyło na edukację obywatelską dotyczącą przekazywania wiedzy o sposobach unikania zarażenia wirusem HIV/AIDS?
2. Ile godzin lekcyjnych w ciągu roku jest realizowanych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w celu uświadomienia uczniów co do jakości życia osób zarażonych wirusem HIV/AIDS?
3. Jakie działania zamierza podjąć kuratorium oświaty, aby pomóc osobom zarażonym wirusem HIV/AIDS?
W imieniu Ruchu Młodych Radom
Patryk Fajdek
Karol Wrochna
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>