Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

E-recepty, e-skierowania, e-zlecenia - pacjencie przygotuj się na rewolucję!

K.S. 2014-04-08 14:00:00

Era papierowych recept, skierowań na badania czy zleceń przejdzie do lamusa. Polskie jednostki służby zdrowia zostaną objęte jednolitym projektem mającym na celu pełne zinformatyzowanie szpitali, przychodni, aptek, gabinetów lekarskich niezależnie od źródła finansowania. To oznacza, że już niebawem pacjent otrzyma receptę czy skierowanie na badania w formie elektronicznej.

Foto: Bartosz Wiatrak

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego wraz z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zorganizował spotkanie dotyczące projektu „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych”.

- Wielkie zmiany czekają dziedzinę zdrowia. Informatyzacja wszystkich placówek medycznych w całym kraju przyczyni się do ułatwienia zarządzania daną placówką, do leczenia pacjentów, do uniknięcia błędów przy wypisywaniu recept. Lepsze zarządzanie administracją jednostki służby zdrowia oznacza również więcej czasu dla pacjenta  – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna we władzach miasta za sprawy dotyczące ochrony zdrowia.  

Organizatorzy przedstawili  informacje na temat roli i głównych korzyści wynikających z elektronicznej platformy do realizacji zadań publicznych w ochronie zdrowia, zwłaszcza związanych z internetowym kontem pacjenta, elektronicznymi receptami, skierowaniami i zleceniami. Założeniem projektu jest obniżenie kosztów leczenia oraz kompleksowe monitorowanie udzielanych świadczeń zdrowotnych. Ponadto system ma umożliwić organom publicznym, w tym administracji państwowej, samorządowej, przedsiębiorcom i obywatelom gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych.

- Wszystkie jednostki medyczne, szpitale, przychodnie, apteki, gabinety lekarskie niezależnie od źródła finansowania będą objete jednym spójnym programem komputerowym. Dzięki niemu będzie można wystawiać e-recepty, e-skierowania na badania, e-zlecenia. Papierowe wersje będą powoli wychodziły z użytku - mówi Marcin Kędzierski, dyrektor Ceentrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia. 

Jak to będzie wyglądało w praktyce? 

- Pacjent, który założy sobie Indywidualne Konto Pacjenta, przy wystawieniu recepty otrzyma specjalny PIN, który pokaże w wybranej przez siebie aptece. Wówczas farmaceuta odczyta ten kod i zrealizuje receptę. Jeżeli ktoś nie będzie miał IKP, wtedy dostanie wydruk od lekarza, który powierdzi wystawienie recepty. Z tym dokumentem trzeba będzie pójść do apteki i wykupić leki. Dzięki tym możliwościom, będzie można zrealizować receptę w części, jeśli ktoś chce kupić inny lek w innej aptece. Podobna droga wystawienia i realizacji będzie funkcjonować przy e-skierowaniach na badania - tłumaczy Marcin Kędzierski.

Projekt „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” ma wejść w życie 1 sierpnia 2016 roku, jednak częściowo będzie można z niej korzystać już w połowie przyszłego roku. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 700 mln zł. Pesonel medyczny już rozpoczął szkolenia z zakresu tego projektu.

 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych