Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego wraz z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zorganizował spotkanie dotyczące projektu „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych”.
- Wielkie zmiany czekają dziedzinę zdrowia. Informatyzacja wszystkich placówek medycznych w całym kraju przyczyni się do ułatwienia zarządzania daną placówką, do leczenia pacjentów, do uniknięcia błędów przy wypisywaniu recept. Lepsze zarządzanie administracją jednostki służby zdrowia oznacza również więcej czasu dla pacjenta – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna we władzach miasta za sprawy dotyczące ochrony zdrowia.
Organizatorzy przedstawili informacje na temat roli i głównych korzyści wynikających z elektronicznej platformy do realizacji zadań publicznych w ochronie zdrowia, zwłaszcza związanych z internetowym kontem pacjenta, elektronicznymi receptami, skierowaniami i zleceniami. Założeniem projektu jest obniżenie kosztów leczenia oraz kompleksowe monitorowanie udzielanych świadczeń zdrowotnych. Ponadto system ma umożliwić organom publicznym, w tym administracji państwowej, samorządowej, przedsiębiorcom i obywatelom gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych.
- Wszystkie jednostki medyczne, szpitale, przychodnie, apteki, gabinety lekarskie niezależnie od źródła finansowania będą objete jednym spójnym programem komputerowym. Dzięki niemu będzie można wystawiać e-recepty, e-skierowania na badania, e-zlecenia. Papierowe wersje będą powoli wychodziły z użytku - mówi Marcin Kędzierski, dyrektor Ceentrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.
Jak to będzie wyglądało w praktyce?
- Pacjent, który założy sobie Indywidualne Konto Pacjenta, przy wystawieniu recepty otrzyma specjalny PIN, który pokaże w wybranej przez siebie aptece. Wówczas farmaceuta odczyta ten kod i zrealizuje receptę. Jeżeli ktoś nie będzie miał IKP, wtedy dostanie wydruk od lekarza, który powierdzi wystawienie recepty. Z tym dokumentem trzeba będzie pójść do apteki i wykupić leki. Dzięki tym możliwościom, będzie można zrealizować receptę w części, jeśli ktoś chce kupić inny lek w innej aptece. Podobna droga wystawienia i realizacji będzie funkcjonować przy e-skierowaniach na badania - tłumaczy Marcin Kędzierski.
Projekt „Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych” ma wejść w życie 1 sierpnia 2016 roku, jednak częściowo będzie można z niej korzystać już w połowie przyszłego roku. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 700 mln zł. Pesonel medyczny już rozpoczął szkolenia z zakresu tego projektu.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>