Do lokalu wyborczego musimy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem. Obwodowa komisja wyborcza ustalając, czy głos na karcie jest ważny czy nieważny, stosuje m. in. regułę, że wszelkie znaki, wykreślenia, przekreślenia, w tym również i znak „x” postawiony przez wyborcę poza przeznaczoną na to kratką, traktuje się jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu.
Wszelkie znaki graficzne naniesione w obrębie kratki, w tym w szczególności zamazanie kratki, przekreślenie znaku w kratce itp. powodują nieważność głosu.
Za nieważny uznaje się także głos, gdy wyborca w kratce na karcie do głosowania:
1) postawił znak „x” przy nazwisku więcej niż jednego kandydata;
2) nie postawił znaku „x” przy nazwisku żadnego kandydata.
Za znak „x” postawiony w kratce przyjmuje się, że są to dwie linie przecinające się, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem będą mogły skorzystać w każdym lokalu wyborczym z nakładek brajlowskich. Wszelkie wątpliwości należy kierować do członków komisji wyborczych.
Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego miejsca stałego zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli wcześniej (do 5 maja) złożył pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie złożył do dnia 5 maja 2015 r. wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania może po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, złożyć taki wniosek. Wniosek taki składa się w urzędzie gminy, w której znajduje się wybrany lokal wyborczy, najpóźniej do dnia 19 maja 2015 r.
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.
Dyrektor jednostki powiadomi osoby przebywające w tej jednostce o umieszczeniu ich w spisie wyborców. Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania. Osoby, które przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>