Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji były zakazane podczas i po rozbiorach Rzeczypospolitej Polskiej. Zostało przywrócone w roku 1919 by zostać zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów w czasie II wojny światowej, a od 1946 roku nie było obchodzone. Na początku lat 50. ubiegłego wieku zostało ponownie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.
Konstytucja 3 Maja z roku 1791 była pierwszym tego typu aktem w całej Europie i drugim na świecie – po amerykańskiej konstytucji z 1787 roku. Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Została uchwalona 1/3 głosów, ponieważ posłowie wykorzystali rozjechanie się części składu izby na ferie wielkanocne.
Ustawa Rządowa miała na celu wzmocnienie państwa. Wprowadzała system monarchii parlamentarnej, wzmacniała pozycję króla i rządu, natomiast osłabiała rolę magnaterii. Konstytucja jednak została obalona przez konfederację targowicką, która była popierana przez Rosję.
Dziś świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja
W całej Polsce trzeciomajowe święto jest obchodzone bardzo uroczyście. Odprawiane są msze święte, obywatele na znak patriotyzmu wywieszają flagi narodowe. Konstytucja została uchwalona w roku 1791 ale w różnych okresach obchodzenie tego dnia w sposób uroczysty było zakazane.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu