Początki imprezy, kilkanaście lat temu, były skromne. Z czasem festiwal Resursy zaczął się cieszyć coraz większym powodzeniem. Zmieniła się też jego formuła. - Przeglądów i festiwali, podczas których śpiewa się kolędy, jest bowiem wiele. Nasz wyróżnia fakt, iż popularyzujemy kolędę i pastorałkę staropolską, niesłusznie zapomniane piękne polskie teksty i muzykę. Zwracamy uwagę na urok naszych rodzimych, tradycyjnych tekstów związanych z Bożym Narodzeniem, nie pozwalając, by z tymi wyjątkowymi Świętami młodzieży, a coraz częściej i dorosłym kojarzyły się jedynie popowe zagraniczne piosenki grane w supermarketach - mówi Renata Metzger, dyrektor OKiSz „Resursa Obywatelska”.
Pomysł z propagowaniem staropolskich kolęd okazał się najwyraźniej strzałem w dziesiątkę, bo w ostatnich latach do konkursu stawało nawet 1500 wykonawców, i to z całego kraju od Rzeszowa, przez Warszawę, Lublin i Łódź, nie mówiąc oczywiście o samym Radomiu i jego najbliższym rejonie czy też Świętokrzyskiem. Eliminacje do festiwalu odbywały się zaś nie tylko w Resursie ale w 10 innych miejscowościach regionu.
Najlepsi wykonawcy zmierzą się 28 grudnia w Resursie. Przesłuchania będą odbywać się od rana, a o godz. 18 zaprezentują się zwycięzcy oraz zaproszeni goście. Gwiazdą tegorocznej XII edycji festiwalu będzie wyśmienity aktor Jerzy Zelnik.
W ubiegłym roku organizatorzy rozpoczęli współpracę z TV Trwam. Telewizja rejestrowała koncert finałowy i wyemitowała go na antenie 6 stycznia. W tym roku transmisja ma być na żywo. Tym bardziej warto wybrać się do Resursy. Współpraca z ogólnopolską telewizją sprawia, że OKiSz stara się promować radomskich wykonawców. - Owszem, zapraszamy gwiazdy z zewnątrz. Podczas festiwali bywali u nas i Trebunie Tutki, Golec Orkiestra, Arka Noego i wielu innych. Teraz uznaliśmy jednak, że trzeba pokazywać jak najwięcej Radom i jego zdolnych artystów – twierdzi ks. Dariusz Sałek z diecezjalnej komsiji ds. muzyki i śpiewu koscielnego. Dlatego 28 grudnia obok Jerzego Zelnika z tradycyjnymi kolędami zaprezentują się: Monika Świostek z Kwartetem Radomiensis, Frument Project, Chór Gospel i El’Brzeszczoteros.
Organizatorom marzy się też dalszy rozwój festiwalu. Resursa już kilkakrotnie zorganizowała warsztaty dla instruktorów z fachowcami, którzy przekazywali wiedzę o historii, tradycji muzycznej, wskazywali dawne kolędy, sposoby ich interpretacji. Na podobne, jeśli nasz wniosek do ministra kultury zostanie przyjęty, chciałaby zaprosić i w 2014 r. – Sporo udało się zrobić, ale jeszcze wiele jest do zrobienia. Wykonawcy żalą się nam, że chętnie zastąpili by Jingle Bells staropolskimi utworami, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Musimy naprawdę włożyć jeszcze bardzo dużo pracy w to, by wiedza z zakresu historii i historii kultury polskiej, znajomości dawnych polskich pieśni bożonarodzeniowych i kolęd, muzyki rosła, by ocalić naszą rodzimą, bezcenną tradycję. Musimy się strać tym bardziej, że jako jedyni w Polsce podjęliśmy się takiego wyzwania - mówi dyrektorka OKiSz.
Wstęp na koncert finałowy 28 grudnia o godz. 18 jest wolny a patronat nad festiwalem sprawują ordynariusz diecezji radomskiej, J.E. ks. bp Henryk Tomasik, prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak oraz starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>