Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Dzięki nim Święto Chleba udało się znakomicie [ZDJĘCIA]

Mieczysław Kaca, mawi 2013-09-02 08:00:00

Liczbą uczestników Święto Chleba nie przebiło jedynie Air Show. Dziesiątki tysięcy mieszkańców Radomia i liczni goście z kraju wracali do domów pełna przeżyć i wrażeń. Przedstawiamy ludzi, bez których Święto Chleba nie mogłoby się odbyć i odnieść organizacyjnego sukcesu.

W środku Jarosław Gajda, przewodniczący komitetu organizacyjnego Święta Chleba. Obok jego koledzy piekarze - z lewej Paweł Pastuszka, z prawej Tadeusz Fogiel

Podczas niedzielnej imprezy chleb był głównym bohaterem, dlatego honorowano  jego wytwórców - rolników. To dzięki nim popularne stało się hasło, że smak chleba rodzi się na polach. Lansują go organizacje rolnicze, w tym współorganizator konkursu Dobry Chleb –Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. 

Bardzo dużo do powiedzenia i zrobienia mają też polscy piekarze zrzeszeni w organizacjach rzemieślniczych, stwarzający szansę spożywania w Polsce chleba zdrowego, bez domieszek chemicznych zwanych „ulepszaczami”. Niedzielne Święto Chleba przebiegało właśnie pod hasłem: "Dieta kanapkowa smaczna i zdrowa". To kontynuacja inicjatywy prezesa Radomskiego Cechu Piekarzy, Jarosława Gajdy, wspieranego w tym dziele  od kilku lat przez   jednego z najlepszych rolników  ziemi radomskiej, Stanisława Kacperczyka – w jednej osobie prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i przewodniczącego Rady Powiatowej w Zwoleniu Mazowieckiej Izby Rolniczej. 

Ekspert tego związku dr Roman Warzech wygłosił prelekcją pt. „Chleba naszego powszedniego”, w której przekonywał uczestników  do spożywania pieczywa  całoziarnistego, w tym chleba razowego. Właśnie na stoisku PZPRZ częstowano gości kanapkami z chleba razowego.

W organizacji Święta Chleba w Radomiu  prawie od  początku  uczestniczy  Muzeum Wsi Radomskiej, ze szczególnym zaangażowaniem obecnej   dyrektor, Ilony Jaroszek oraz prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak. To oni wręczali nagrody pomysłodawcom i wykonawcom najlepszych wieców dożynkowych. Tak się złożyło, że dwie nagrody przyznano miejscowościom o tej samej nazwie – Bartodzieje. Pierwsza przypadła „Bartodziejakom” z Bartodziejów,  gmina Jastrzębia,  a drugą otrzymało KGW  ze wsi Bartodzieje, Gmina Tczów (powiat zwoleński), natomiast  trzecią – gospodynie z Wojsławic, gmina Gózd.  

Konkurs  Dobry Chleb zdominowała w tym roku Piekarnia Pana Abramowicza oraz  piekarnie i cukiernie warszawskie. Uczestniczący w radomskiej imprezie Lech Jędryka, wiceprezes Stowarzyszenia Rzemieślnicze Piekarnie RP został przez marszałek Ewę Kopacz udekorowany Złotym Krzyżem Zasługi. Przeróżnymi dyplomami, grawertonami i medalami uhonorowano inicjatorów  i kontynuatorów Święta Chleba w Radomiu, wśród nich już wspomnianych prezesa Cechu Piekarzy w Radomiu, Jarosława Gajdę i dyrektorkę MWR, Ilonę Jaroszek. 

- Cieszymy się, że tegoroczne Święto Chleba udało się chyba najbardziej ze wszystkich dotychczasowych edycji, że ludzie którzy przyszli byli zadowoleni, a nasze pieczywo im smakowało. Już zapraszam wszystkich za rok – powiedział nam Jarosław Gajda. 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych