Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Dyskutują jak zachęcić młodzież do udziału w wyborach, a młodzież... wychodzi

mg 2014-04-08 09:00:00

Zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne, sposobach przekonania ich do udziału w wyborach, szanse i zagrożenia wynikające z członkostwa Polski w UE - to tematy debaty z udziałem radomskich radnych i kandydatów do Parlamentu Europejskiego, która odbyła się poniedziałek w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Kochanowskiego.  Nie wszyscy debatą byli zainteresowani.

Spotkanie podzielono na dwie części. W pierwszej pt. „Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”, swoje opinie wyrażali  radomscy radni oraz  uczniowie: przedstawiciele Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia oraz Samorządów Uczniowskich. W drugiej części mowiono o tym jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Prezentowali się kandydaci do Europarlamentu, którzy także odpowiadali na pytania młodzieży. 

Radny Waldemar Kordziński przyznał, że często zastanawia się nad tym, dlaczego w naszym społeczeństwie jest tak niskie zainteresowanie życiem publicznym i chodzeniem na wybory. Zauważył, że młodzież bardzo często komunikuje się przez portale społecznościowe, komunikatory  internetowe czy sms-y.  Żeby chcieć do niej dotrzeć trzeba chcieć i umieć z nich korzystać.  Typowe media w dzisiejszych czasach nie wystarczą. Radny także z przykrością stwierdził, że dorośli mieszkańcy rzadko przychodzą na sesje Rady Miejskiej, które przecież są otwarte dla wszystkich i podczas których można zabrać głos, by móc skutecznie wpływać na to, co się dzieje w mieście.

Marta Włodarczyk z Samorządu Uczniowskiego III LO w Radomiu uważa, że młodzież ogólnie ma zbyt małą wiedzę i świadomość tego czym jest Europarlament i jaki wpływ ma on na nasze życie.

Zdaniem radnego Włodzimierza Bojarskiego nasza demokracja jest jeszcze bardzo niedojrzała, w niektórych gminach w Polsce w ogóle jest problem, żeby znaleźć kandydatów, którzy chcieli by reprezentować swoje społeczności i startować w wyborach.

W trakcie dyskusji znamienne było to, że część młodzieży wyszła z sali, robiąc przy tym trochę zamieszania. Jednak radnych to nie zdziwiło, uznali, że widocznie taka tematyka ich nie zainteresowała. Tak naprawdę pod koniec spotkania na sali zostali już tylko faktycznie zainteresowani tematyką i dyskusja się ożywiła.

Większość zgodziła się co do tego, ze obniżenie wieku wyborczego do 16 lat nie zmieni frekwencji w wyborach. Według radnego Roberta Fiszera młodzież należy edukować i zachęcać do uczestnictwa w wyborach. To jest wszystko, co można w tej kwestii zrobić.

Debata odbyła się w ramach projektu League of Young Voters Polska oraz zadania rekrutacyjnego do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Celem debaty było działanie profrekwencyjne oraz promowanie idei świadomego głosowania.

W pierwszej części spotkania udział wzięli: Włodzimierz Bojarski – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Radomia,  Waldemar Kordziński – Radny Rady Miasta Radomia, Robert Fiszer – Radny Rady Miasta Radomia,  Piotr Nawrot – Marszałek Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia i Marta Włodarczyk z Samorządu Uczniowskiego III LO w Radomiu. Wśród publiczności zauważyliśmy innych radnych - Małgorzata Półbratek i Jakub Kowalski.

Podczas drugiej części w dyskusji uczestniczyli kandydaci do Europarlamentu: Krystyna Suszyńska – koalicja Europa Plus Twój Ruch,  Agnieszka Górska – Prawo i Sprawiedliwość,  prof. Tadeusz Szumiata – Polska Razem,  Andrzej Łuczycki – Platforma Obywatelska, Leszek Rejmer – Sojusz Lewicy Demokratycznej, Norman Czarnecki – Ruch Narodowy, Krystian Łagowski – Kongres Nowej Prawicy.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych