Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Dyskutowali o problemach przemocy i uzależnień w rodzinie

mg 2013-12-06 13:30:00

Rodzina bez przemocy i wolna od uzależnień - pod takim hasłem w auli Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez władze miasta i policję. 

od lewej: Jarosław Polanowski - prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Karol Szwalbe - Komendant Miejski Policji w Radomiu

Jednym z celów konferencji było przybliżenie problematyki przemocy wobec dzieci, a także promocja nowowydanego poradnika dla rodziców, pedagogów, instytucji i organizacji.

- Poradnik traktuje szeroko o kwestiach związanych z przemocą, a także z przemocą wobec dzieci. Wypowiadają się w nim specjaliści z różnych dziedzin, m.in. związani z prawem karnym i odpowiedzialnością za przestępstwa,a także pedagodzy, którzy tłumaczą jaki wpływ ma stosowanie przemocy wobec dzieci na ich późniejszą osobowość. Jest to wiedza bardzo cenna, z którą powinien się zapoznać każdy, ponieważ dzięki niej możemy lepiej chronić nasze rodziny przed przemocą - mówił Karol Szwalbe - komendant miejski policji.

W poradniku znajdziemy także kontakt do instytucji, którym należy zgłaszać przypadki przemocy oraz instytucji udzielających pomocy ofiarom przemocy.

Podczas konferencji jednym z prelegentów była Dorota Zawadzka - popularna superniania, która m.in. uczy rodziców, że nie wolno stosowac żadnej formy przemocy wobec dzieci. Jednak w naszym społeczeństwie nadal powszechnym zjawiskiem jest stosowanie klapsa. Jak podkreśla Zawadzka przemoc była jest i zapewne nadal będzie, bowiem społeczeństwo uczy się powoli.

- W latach 80. były robione badania pokazjuące, ze 80% ludzi przyznało, ze klaps jest dobrą metodą wychowawczą. Obecnie minęło trzydzieści lat, a nadal 60% z nas uważa tak samo. Dobre jest jednak to, że te zmiany są widoczne i idą one w dobrym kierunku. Powinno się edukować w tej kwestii już dzieci w przedszkolach, bo one mimo swojego wieku powinny wiedzieć, ze nie wolno ich bić. Rodzice się zawsze denerwują i mówią: - Ale ja mam prawo! A ja im odpowiadam: - Nie masz prawa. Nikt nie ma prawa nikogo bić - tłumaczyła Zawadzka.

Wśród prelegentów, którzy wygłosili wykłady byli: Jarosław Polanowski - prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Dorota Zawadzka - psycholog i doradca Rzecznika Praw Dziecka, Robert Rutkowski - specjalista psychoterapii uzależnień, Monika Bednarczyk - Kierownik WOA w Warszawie - Oddział Zamiejscowy w Radomiu MCPS i dr Iwona Pałgan z  Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

Prelegenci podkreślali, że koniecznością jest reagowanie na każdą sytuację czy podejrzenie stosowania przemocy wobec dzieci, a także to, ze dzieciństwo to szczególny czas w życiu każdego człowieka. Od tego jakie wzorce i wartości będą mu zaszczepione w tym czasie zależy całe jego dorosłe życie i to kim w nim będzie. Bowiem jak pokazuje doświadczenie, dzieci bite i krzywdzone uważają, że mają prawo bić i krzywdzić innych.

O kampanii dot. reagownia na przemoc wobec dzieci pn. ''Reaguj. Masz prawo'' prowadzonej pod patronatem  Rzecznika Praw Dziecka, pisaliśmy tutaj.

Podczas konferencji obecni byli przedstawiciele władz miasta i wielu różnych instytucji i środowisk, m.in. policji, oświaty, straży miejskiej, wojska, aresztu śledczego, sądów, prokuratury, sanepidu, WORD-u, MZDiK, starostwa powiatowego, pogotowia ratunkowego czy organizacji pozarządowych. 

Poradnik dotyczący przemocy w rodzinie i uzależnień został sfinasowany ze środków Gminy Miasta Radomia w ramach Gminnego programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych