Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Dyskutowali o dopalaczach i profilaktyce HIV [ZDJĘCIA]

M.Głogowska 2014-05-12 17:00:00

O licznych niebezpieczeństwach wynikających z używania dopalaczy, a także o sposobach zapobiegania zakażeniom HIV dyskutowano dziś podczas Konferencji  Naukowo – Szkoleniowej, jaka odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Uczestniczyli w niej lekarze, pielęgniarki, pedagodzy, studenci, urzędnicy i przedstawiciele środowisk medycznych.

- Chcemy dotrzeć do świadomości młodych ludzi poprzez środowiska medyczne, nauczycieli, koordynatorów szkolnych i media, po to by młodzież miała świadomość, że decydując się na używanie dopalaczy może mieć bardzo negatywne konsekwencje – mówi Lucyna Wiśniewska dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, która potwierdza, że znane są przypadki śmiertelne po zatruciu dopalaczami.  - Jednocześnie dyrekcja Sanepidu kieruje apel do rodziców i nauczycieli:  - Nie zostawiajcie młodzieży samej. Rozmawiajcie z młodymi ludźmi i dajcie im poczucie bezpieczeństwa, bo oni m.in. przez brak dobrego kontaktu z rodzicami i wychowawcami uciekają w ten złudny świat narkotyków – mówi Lucyna Wiśniewska.

Młodzi ludzie często sięgają po różnorodne substancje chemiczne, które mają działanie psychoaktywne. Na terenie Radomia także zdarzają się przypadki zatruć dopalaczami, które ewidencjonuje Sanepid. Jednak jak podkreśla dyrektor stacji – Bardzo często jest tak, że rodzice wstydzą się tego, że ich dziecko ma problem z narkotykami i proszą, by nie zgłaszać takich zdarzeń do Sanepidu.

Jak się okazuje problem dopalaczy dotyczy nie tylko ludzi młodych, ale także dorosłych a nawet kobiet w ciąży. - Zdarza się, że przyszłe matki palą, nadużywają alkoholu, a także środków uspokajających i nasennych. To oczywiście bardzo tragicznie wpływa nie tylko na nie same ale również na rozwijający się płód – mówi Beata Nowak.

Dzisiejsza konferencja wpisuje się w realizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną polsko – szwajcarski projekt związany z uzależnieniami od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Projekt zakłada m.in. szkolenia kadr medycznych oraz realizację szkolnego programu edukacyjnego. Dzisiejsza konferencja nawiązuje także do ogólnopolskiej kampanii informacyjnej pt. „Znam rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Zalecam test na HIV”, skierowanej do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy ginekologów, pielęgniarek i położnych, a  także do ogółu społeczeństwa. Głównym założeniem kampanii jest zwrócenie uwagi środowisk medycznych na konieczność częstszego  zalecenia pacjentowi testu w kierunku HIV.

- Chcemy zachęcić lekarzy rodzinnych i specjalistów, by we wskazanych przypadkach kierowali swoich pacjentów na badania krwi w kierunku wirusa HIV, ponieważ nie wszystkie osoby wiedzą, że są zakażone. Wczesne rozpoznanie to wczesne rozpoczęcie leczenia, które może nawet uratować życie. Dlatego dzisiejsza konferencja ma na celu uświadomienie lekarzy i społeczeństwa – mówi Beata Nowak – rzecznik radomskiego Sanepidu. 

Konferencja została zorganizowana przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Radomiu, Polskie Towarzystwo Higieniczne,  Zakład Higieny Katedry Medycyny Społecznej, Uniwesytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Urząd Miejski w Radomiu.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych