Ks. Zamaria zwrócił uwagę, że nowe uregulowania mają dotyczyć m.in. kremacji zwłok. - Jest spór związany z rozsypywaniem prochów ludzkich na tzw. polach pamięci. Ta kwestia wymaga przedyskutowania - mówi w rozmowie z Radiem Plus Radom ks. Zamaria, który przypomina, że rozsypanie prochów - nie licząc Niemiec, Szwecji i Polski - możliwe jest we wszystkich krajach unijnych.
Dodaje, że ujednolicenie przepisów dotyczy również praw do grobu, ich egzekwowania, opracowanie sposobów postępowania w przypadkach ich dziedziczenia
Osobnym zagadnieniem jest uregulowanie odpowiedzialności cywilnej i prawnej administratorów cmentarzy np. przy nieszczęśliwych wypadkach. Ks. Zamaria zwraca też uwagę, że trzeba jednoznacznie zakreślić granice odpowiedzialności administratorów i w jakim obszarze istnieje odpowiedzialność dysponentów grobu. - Co w przypadkach kiedy zaniedbany nagrobek sąsiadów uszkodzi nasz grób? Czy konsekwencje spadają na administrację cmentarza czy na rodzinę, która jest właścicielem nagrobka. Czy w sytuacji braku dysponentów grobów administrator cmentarza może usunąć nagrobki, które zagrażają osobom lub mogą uszkodzić mienie? - pyta ks. Zamaria.
Również sposób prowadzenia ksiąg wymaga pewnego usystematyzowania, ujednolicenia wszystkich zbieranych danych oraz sposób prowadzenia, tradycyjny czy elektroniczny albo jeden i drugi.
Ks. Piotr Zamaria zwrócił również uwagę na możliwość wykorzystania zdobyczy techniki w zarządzaniu cmentarzami. Mówi, że istnieje dziś możliwość i jednocześnie jest zapotrzebowanie społeczne na udostępnianie zbiorów cyfrowych np. osób pochowanych poprzez strony internetowe czy infokioski, wyszukiwarki, możliwość stworzenia i wykorzystania aplikacji na smartfony. Dodaje, że "nowe technologie tworzą świat młodych ludzi, to jest ich środowisko funkcjonowania i porozumiewania się".
Przypomnijmy, że w Sejmie są dwa projekty nowelizacji. Pierwszy złożony przez SLD, a drugi PSL. - Należy jednak pamiętać, że są to tylko nowelizacje starej ustawy a bardziej zasadnym wydaje się stworzenie nowej wykładni funkcjonowania cmentarzy w Polsce - zwrócił uwagę ks. Piotr Zamaria. W pracach specjalnej komisji Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego, której celem będzie przygotowanie nowej ustawy, biorą udział m.in. prawnicy i administratorzy cmentarzy.
Źródło: Radio Plus Radom
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Dyrektor najstarszej radomskiej nekropolii pomoże w przygotowaniu nowej ustawy o cmentarzach
- Obecna, która obowiązuje pochodzi z 1959 roku i jest wzorowana jeszcze na przedwojennym prawie - mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor najstarszej radomskiej nekropolii przy ulicy Limanowskiego. Na wniosek Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego weźmie on udział w pracach specjalnej komisji Stowarzyszenia, której celem będzie przygotowanie nowej ustawy.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu