- Mam nadzieję, że te trzy alcoquanty, które dziś przekazujemy będą dobrze służyły naszym mieszkańcom. Życzę, aby zawsze wynik był zerowy, czyli żeby żaden kierowca, który jest kontrolowany nie wykazywał spożycia alkoholu - powiedziała Anna Kwiecień - wiceprezydent Radomia.
Są to kolejne nowoczesne urządzenia w policyjnych zasobach. Co roku policja wymienia urzadzenia stare na nowe. - Prowadzimy około tysiaca badań dziennie, przez co urządzenia się zużywają. Tego typu nowoczesne alcoquanty pozwalają na pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu w czasie do 5 sekund - informuje Piotr Kostkiewicz - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu.
Magistrat od wielu lat ściśle współpracuje z Miejską Komendą Policji w zakresie realizacji programów profilaktycznych. Przekazanie urządzeń jest elementem i potwierdzeniem tej dobrej współpracy.
- W imieniu komendanta chciałbym bardzo serdecznie podziękować władzom miasta Radomia za wsparcie nas w tych działaniach ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W minionym roku dołożyliśmy wielu starań by na naszych drogach było bezpieczniej. W 2013 roku przebadaliśmy około 150 tys. kierowców. Prawie 900 z nich to były osoby w stanie nietrzeźwości. Około 90 kierowców to sprawcy zdarzeń drogowych. Zapewniam, że te urządzenia znajdą się jeszcze dziś na wyposażeniu Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu - powiedział komendant Witold Krawczyk z KMP w Radomiu.
Jak przyznają policjanci którzy na co dzień prowadzą szereg akcji ukierunkowanych na wykrywanie nietrzeźwych kierujących - z roku na rok jest coraz lepiej - liczba kierujących wsiadających za kółko po alkoholu spada, jednak nadal jest ich stanowczo za dużo.
Urządzenia, które dziś zostały przekazane policji pozwalają na dwa rodzaje pomiarów: w trybie aktywnym - mierzą stężenie alkoholu w powietrzu wydychanym z głębi płuc kierującego, jak też w trybie pasywnym poprzez badanie stężenia alkoholu w powietrzu wokół urządzenia. Alkoquanty mają także wbudowaną drukarkę, która pokazuje wynik na wydruku.
''Fundusz korkowy to wyodrębnione w gminnym budżecie środki, pozyskiwane od przedsiębiorców sprzedających alkohol. Przepisy nakazują samorządom w całości wydawać je na przeciwdziałanie problemom alkoholowym i narkotykowym, łagodzenie ich następstw oraz zapobieganie obu zjawiskom'' - podaje portal siecobywatelska.pl
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Drogówka otrzymała trzy nowe urządzenia do badania stanu trzeźwości [ZDJĘCIA]
Radomska drogówka wzbogaciła sie o trzy nowe urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia zostały sfinansowane ze środków tzw. ''korkowych''. Ich koszt to 7 tys. 600 zł. W sumie radomska policja dysponuje kilkunastoma tego typu urządzeniami.
Od lewej: Anna Kwiecień- wiceprezydent Radomia, Witold Krawczyk - zastępca komendanta miejskiej policji. Foto: Bartosz Wiatrak
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu