Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Drastycznych przypadków nie było, jednak przemoc jest nadal dużym problemem. Ośrodek Interwencji Kryzysowej podsumowuje miniony rok

Marta Głogowska 2014-01-15 08:00:00

Każdego roku do Ośrodka Interwencji Kryzysowej wpływa ponad tysiąc spraw. W 2013 roku było ich 1200, czyli o ponad 150 mniej, niż w roku 2012. Niepokojącym faktem jest to, że nadal zdecydowana większość z nich, bo ponad tysiąc dotyczy przemocy fizycznej i psychicznej.

- Najtrudniejsze w minionym roku sprawy, to te związane z molestowaniem dzieci, mimo, że jest ich mało. W całym 2013 roku zgłoszono tylko osiem takich przypadków - mówi dyrektor OIK. Nadal dużym problemem jest tzw. ''zimna przemoc'', która nie ma podłoża alkoholowego. Dotyczy ona zwykle mężczyzn o skłonnościach psychpoatycznych. - Tacy sprawcy są szczególnie trudni w prowadzeniu, gdyż oni niejako mają przemoc w osobowości. W sytuacjach, gdy przemoc związana jest z alkoholizmem jest nieco łatwiej usunąć przyczynę - zmotywować człowieka do podjęcia leczenia i wtedy szanse na pozytywne zakończenie sprawy są nieco większe - przyznaje Włodzimierz Wolski.

Bardzo istotnym negatywnym zjawiskiem jest nadal brak dostępności pomocy dla ofiar przemocy domowej spoza Radomia. Zabezpieczenie ofiary przemocy i podjęcie interwencji kryzysowej jest w dalszym ciągu niedostępne w większości powiatów będących w rejonie dawnego woj. radomskiego.

Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej z ostrożnym optymizmem przyznaje jednak, że od około trzech lat nie było w Radomiu bardzo drastycznych przypadków pobić czy znęcania się, takich które miałyby skutek śmiertelny. A jeszcze kilka lat temu takie sytuacje zdarzały się.

Jednak nie możemy powiedzieć, że problem przemocy zanika. On jest cały czas obecny w społeczeństwie, jednak możemy zauważyć, że powoli zmienia się świadomość i wrażliwość ludzi. Dzieje się tak zapewne dlatego, że coraz więcej mówi się o problemach przemocy, są także prowadzone kampanie i lekcje w szkołach dotyczące tego tematu. Jest coraz więcej ośrodków oferujących pomoc. Dzięki tego typu działaniom tych bardzo drastycznych sytuacji jest coraz mniej.

W dalszym ciągu jednak istotnym czynnikiem wspomagającym występowanie przemocy domowej był problem alkoholowy (123 sprawy w 2013 r.). Sytuacje przemocy w rodzinie są zwykle bardzo złożone, obecny jest w nich także problem trudności w sferze socjalnej i braku porozumienia w rodzinie.

Najłatwiejsze z psychologicznego punktu widzenia były przypadki dotyczące braku komunikacji w rodzinie. Do tej kategorii zaliczono 124 sprawy. - Problem pojawia się wtedy, gdy nie umiemy słuchać i nie umiemy znaleźć porozumienia. Tak się rodzą konflikty, jednak tu stosunkowo łatwo można udzielić pomocy, ponieważ jeszcze nie ma skutków takich problemów – wyjaśnia dyrektor placówki.

Choć nie widać tego w statystykach, jest bardzo wiele takich spraw, kiedy na skutek braku komunikacji i poczucia bezpieczeństwa wchodzą w grę zburzenia depresyjne. Pojawiają się myśli i próby samobójcze. - Bardzo trudno jest pomóc takim osobom, bo niewykonalne jest to, aby ich całą dobę pilnować. Są to przypadki, które wymagają szczególnego podejścia i ogromnej wrażliwości, bowiem takie osoby wymagają stałego wsparcia i prowadzenia bez względu na porę dnia czy nocy - mówi Włodzimierz Wolski.

Ponadto OIK zajmował się sprawami rozwodowymi (43), sprawowaniem opieki nad dziećmi (28) oraz zaburzeniami emocjonalnymi dzieci i młodzieży (9). Zgłoszono także 4 przypadki prostytucji dziecięcej, 11 przypadków dzieci pozostawionych bez opieki i 14 przypadków ucieczek z domu osób nieletnich. Z porad prawnych, psychopedagogicznych, terapii i rozmów terapeutycznych skorzystało setki osób. W hostelu natomiast przebywało 10 kobiet i 14 dzieci.

Na co dzień OIK prowadzi pomoc na która składają się:

- interwencja kryzysowa: diagnoza sytuacji, pomoc w planowaniu podjęcia działań umożliwiających zmianę, prowadzenie rozmów  wspierająco-terapeutycznych, podejmowanie procedury instytucjonalnej
- terapia: prowadzenie indywidualnej terapii krótkoterminowej (psychodynamicznej), prowadzenie grup wsparcia dla kobiet w hostelu, dla kobiet po wyjściu z hostelu, dla kobiet zgłaszających się oraz dla dzieci i młodzieży, prowadzenie mediacji rodzinnych
- konsultacje i poradnictwo: prowadzenie konsultacji pedagogicznych, prowadzenie porad prawnych, prowadzenie porad w zakresie uzyskania pomocy socjalnej, sporządzanie opinii psychologiczno-pedagogicznych na żądanie sądu.

Do każdej sprawy Ośrodek Interwencji kryzysowej opracowuje plan pomocy. Przeprowadzane są także konsultacje, superwizje i analizy przypadku. Wszystko po to, by jak najbardziej profesjonalnie pomóc osobom czy rodzinom. W ośrodku pracuje dziewięciu specjalistów - pięć osób zatrudnionych jest na etacie, a cztery na podstawie umowy zlecenia.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej mieści się przy ul. Malczewskiego 20B. Jest czynny codziennie, przez 24 godziny na dobę. Tel.: 048 362-27-45 i 048 362-54-61.
Telefon zaufania: 192-88 - codziennie w godzinach 8.00 - 21.00

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych