Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Dobra współpraca PAN i miasta. Będą studia doktoranckie? Wspaniałe odkrycia na Piotrówce

dag 2012-07-23 14:30:00

Prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Michał Kleiber odwiedził dziś Radom. - Bardzo cieszy mnie fakt, że tak dobrze zapowiada się współpraca władz miasta z PAN. Zamierzenie utworzenia Parku Kulturowego "Stary Radom" na Piotrówce jest bardzo dla mista ważne - mówił prof. Kleiber. Natomiast prof. Andrzej Buko z PAN zapowiedział utworzenie we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim studiów doktoranckich lub podyplomowych w Radomiu.

Zdjęcia: 1) prof. Michał Kleiber 2) dr Maciej Trzeciecki 3, 4, 5) badania na Piotrówce

Prof. Michał Kleiber odwiedził Kamienicę Starościńską, gdzie zlokalizowana jest siedziba Polskiej Akademii Nauk. - To, że mamy placówkę w tak pięknym miejscu jest dla mnie ogromnie satysfakcjonujące. Ja jestem zwolennikiem rozwoju poprzez małe kroki. Musimy monitorować i odnotowywać postępy - mówił prof. Kleiber. 

Prezes Polskiej Akademii Nauk ma nadzieję, że w Radomiu uda się wybudować cośna podobieństwo radomskiego zamu. - Przy kamienicy stoi makieta, ale myślę, że warto byłoby dowiedzieć się jak ten zamek faktycznie wyglądał - dodał Kleiber.

- Siedzibę w kamienicy przejęliśmy niedawno więc panują tam wciąż warunki robocze. Nie ukrywam, że chcielibyśmy jeszcze w tym roku otworzyć studia podyplomowe lub doktoranckie we współpracy z UW - mówił prof. Andrzej Buko.

Miasto Radom i Polska Akademia Nauk od kilku lat współpracują w zakresie badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze. - Projekt objąłby prawie cały teren Piotrówki. Park miąłby ogromne znaczenie historyczne i edukacyjne. Znalazłyby się tutaj skansen, ścieżki edukacyjne, rekonstrukcje. Problem polega jednak na rozpoznaniu w jakich terminach uda nam się zakończyć prace. Póki co mamy nadzieję, że przyjedziemy tutaj również w przyszłym roku - powiedział prof. Andrzej Buko. 

A co dotychczas udało się odkryć archeologom? - Każdy wiek coś tutaj zostawił. Wykopaliśy wał grodu, dzięki czemu dowiemy się jak gród wyglądał. Dokopaliśmy się również do warstw średniowiecznych. Materiału do badań jest naprawdę dużo i dostarczy nam on informacji jak żyli ludzie - mówił dr Maciej Trzeciecki, kierownik badań archeologicznych w Radomiu. 

Z dnia na dzień przybywa znalezionych przedmiotów. - Mamy fletkościany, ostrogi, groty broni drzewcowej, wszelkieg rodzaju sprzączki, mnóstwo garnków i kości zwierzęcych. Ciekawostką jest, że w jednym z dziecięcych grobów zachowała się piękna kolia z paciorków - opowiadał dr Trzeciecki.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych