Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Dlaczego wojewoda mazowiecki będzie musiał złożyć dymisję?

roch 2014-09-11 14:00:00

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wicewojewoda Dariusz Piątek otrzymali z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pismo przypominające, że w chwili dymisji rządu także oni muszą złożyć dymisjię. Pismo dostali wszyscy wojewodowie i wicewojewodowie. Odwołani zachowają prawo do wynagrodzenia przez trzy miesiące.

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki

Odejście wojewodów i wicewojewodów związana jest z dymisją premiera, Donalda Tuska. Dymisja Tuska została przyjęta dziś. - Zgodnie z Ustawą o Radzie Ministrów wojewodowie oraz ich zastępcy składają dymisje z zajmowanych stanowisk w dniu przyjęcia dymisji premiera przez Prezydenta RP – mówi Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego. - O przyjęciu dymisji wojewodów decyduje Prezes Rady Ministrów w ciągu trzech miesięcy od dnia powołania rządu – dodaje Biały.

Okres 3 miesięcy należy traktować tak, jak okres wypowiedzenia stosunku pracy. Oznacza to, że kończy się on w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło odwołanie ze stanowiska (miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie, nie uwzględnia się). 

Okres trzech miesięcy, przez który przysługuje wynagrodzenie osobie odwołanej z kierowniczego stanowiska państwowego, należy traktować jak okres trwającego zatrudnienia. Oznacza to, że okres ten podlega wliczeniu zarówno do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. nagroda jubileuszowa), jak i do okresu, od którego zależy prawo do świadczeń emerytalno-rentowych. Oznacza to również dalsze trwanie w tym okresie urlopu bezpłatnego udzielonego przez ˝macierzystego˝ pracodawcę na czas trwania zatrudnienia wynikającego z powołania na członka rządu lub sekretarza czy podsekretarza stanu. Osoba urlopowana zobowiązana jest zatem stawić się do swojej poprzedniej pracy dopiero po upływie wskazanego wyżej 3-miesięcznego okresu, jednakże może uzgodnić ze swoim pracodawcą wcześniejsze podjęcie pracy. 

Miesięczne wynagrodzenie wojewody wynosi 9 tysięcy 884 złote. 

Przypomnijmy, że premier Donald Tusk funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej obejmie 1 grudnia 2014 roku. Kandydatką na jego zastępcę jest marszałek Ewa Kopacz. W piątek o godz. 8.30 planowane jest spotkanie prezydenta z kandydatką na premiera.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych