Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Debata społeczna - o czym było, kto przychodzi, a kto nie? (aktualizacja)

Roksana Kowalewska 2012-12-12 16:30:00

Od września na terenie województwa mazowieckiego prowadzone są debaty społeczne. Frekwencja na nich pozostawia wiele do życzenia, szczególnie, co dziwne, w większych miastach. W debacie w Radomiu nie wziął udziału ani prezydent miasta, ani starosta radomski.

Fot. KMP Radom

Debaty społeczne na terenie województwa mazowieckiego to cykl spotkań z udziałem m.in. mieszkańców, administracji rządowej, samorządów, policji, organizacji pozarządowych. Służą diagnozie potrzeb mieszkańców odnośnie bezpieczeństwa, zgłaszaniu lokalnych oczekiwań i wspólnemu wypracowywaniu rozwiązań. 11 grudnia odbyły się debaty  w Kozienicach oraz Radomiu. W ramach konsultacji społecznych w Radomiu z mieszkańcami powiatu spotkali się  Jacek Kozłowski - Wojewoda Mazowiecki, mł. insp. Rafał Batkowski - Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji oraz mł. insp. Roman Jaśkiewicz - Komendant Miejski Policji w Radomiu. - W Kozienicach mieszkańcy głównie skupili się na problemie dróg i bezpieczeństwie przejazdu, szczególnie dróg krajowych. Zarówno w Kozienicach, jak i w Radomiu, mieszkańcy podnieśli problem quadów. Tu mieszkańcy przytoczyli sytuację z Pionek, gdzie quad staranował dziewczynę, wybijając jej oko. Ponadto  zwracano uwagę na to, że quady terroryzują mieszkańców, którzy mieszkają w okolicach leśnych terenów. W Radomiu sporo mówiło się natomiast o bezpieczeństwie miejsc publicznych, takich jak tunel pod dworcem PKP, park przy ul. Warszawskiej, czy bezpieczeństwo w okolicach sklepów z alkoholem. mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

- Jestem bardzo wdzięczny za zgłoszenie tych wszystkich spraw. Policja odnotowała te wszystkie miejsca, o których mówili mieszkańcy i sądzę, że będzie na to odpowiednia reakcja – dodaje wojewoda.

Mieszkańcy powiatu radomskiego oraz zaproszeni na spotkanie goście zgłaszali swoje uwagi i wnioski dotyczące bezpieczeństwa m.in. imprez masowych, a także poruszali kwestie wyścigów motocyklistów oraz piratów drogowych. Ponadto zgłaszano problemy dotyczące niszczenia mienia oraz potrzebę częstszych spotkań z dzielnicowymi. Podczas debaty przedstawiono także statystyki policyjne, m.in. liczbę przestępstw narkotykowych, liczbę wypadków drogowych czy zatrzymanych nietrzeźwych kierujących. Kolejne spotkanie odbędzie się za rok. Jego celem będzie weryfikacja poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu. Od początku września na terenie całego województwa mazowieckiego, w każdym powiecie, odbywają się debaty społeczne. Wczoraj odbyła się 34., zatem przed nami jeszcze 4.

- Martwi mnie, że podczas tej debaty, to był pierwszy raz w województwie mazowieckim, a prowadzimy debaty od września, gdy zabrakło władz lokalnych. Nie było ani prezydenta Radomia, ani starosty radomskiego, mimo że obydwaj potwierdzali swoją obecność. Co się tyczy frekwencji mieszkańców, zaobserwowałem takę tendencję, że im mniejszy powiat, tym więcej osób. Sądzę, że dużo nam to mówi o podejściu mieszkańców do demokracji lokalnej. Byli za to radni Radomia. Tym, którzy wzięli udział bardzo dziękuję za aktywność– skwitował wojewoda.

Dlaczego  w debacie nie wziął udziału Mirosław Ślifirczyk, starosta powiatu? - Niestety nie da się czasami pogodzić kilku spraw jednocześnie. Jednak w debacie uczestniczył nasz przedstawiciel, który wszystko staroście przekazał – mówi Marek Oleszczuk, rzecznik prasowy starosty.

Jak tłumaczy się z braku obecności prezydent? - Prezydent Radomia, w związku z  pilnym wyjazdem do Warszawy, nie mógł uczestniczyć w organizowanym przez Wojewodę spotkaniu, które nota bene dotyczyło spraw odrębnej jednostki samorządu terytorialnego.  Tematem debaty, jak głosiła informacja na zaproszeniu, były sprawy bezpieczeństwa w powiecie radomskim. Radom jest miastem na prawach powiatu i nie wchodzi w skład powiatu radomskiego – tłumaczy Ryszarda Kitowska, z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu. Debaty społeczne odbywają się w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i społecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”. Ma on na celu redukcję skali zjawisk, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. Jest on zgodny z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem „Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015”, którego jednym z priorytetów jest „Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa”.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych