Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Czym się strułeś - tym się lecz? Kilka słów o klinie

Pielęgniarka Anna Buczyńska 2014-11-14 19:00:00

Jesteś po suto zakrapianej imprezie? Boli cię głowa, jesteś zdekoncentrowany, rozbity i masz suchość w jamie ustnej? Znajomi doradzają ci klina? Lepiej dobrze się zastanów zanim posłuchasz tej rady. Lekarze ostrzegają przed stosowaniem klina – czyli kolejnej porcji alkoholu – na kaca. Jak się okazuje, jest to najprostszy sposób na to, by wpaść w tzw. ciąg alkoholowy.

Wypicie np. piwa jako pomoc na kaca zwykle doradzają wprawne w piciu osoby. To dlatego że w ich przypadku sytuacja „po odstawieniu” wygląda zupełnie inaczej, niż u tych osób, które alkohol piją okazjonalnie. Ci ostatni, będąc  na kacu, nawet nie są w stanie patrzeć czy powąchać alkoholu. Sam jego zapach może spowodować u nich nasilenie odruchów wymiotnych. I taka reakcja organizmu, dzień po wypiciu, nawet stosunkowo niewielkiej ilości alkoholu, jest zupełnie normalna. 

Natomiast w przypadku osób uzależnionych, pijących często i dużo, gdy po okresie picia następuje czas abstynencji, organizm nie tyle odczuwa kaca, co domaga się „swojej porcji”, by jakoś w ogóle móc funkcjonować. W takim przypadku np. wypicie piwa pozwoli uzupełnić braki i w pewnym stopniu zniweluje objawy kaca. Jednak stosowanie tej metody jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ powoduje wzrost tolerancji na alkohol. 

Tzw. mocna głowa u osoby, która nie stroni od picia, zwykle oznacza początki choroby alkoholowej. Jednak osoba, która zaobserwuje u siebie większą odporność na działanie alkoholu raczej interpretuje to na swoją korzyść – myśląc, że skoro nawet większe ilości trunku nie szkodzą, to może spokojnie pić. Taki sposób myślenia z kolei prowadzi do umocnienia patologicznych schematów i tym samym pogłębienia nałogu, a w rezultacie do utraty kontroli nad swoim życiem. 

Co może pomóc przetrwać kaca? 

Po pierwsze należy zjeść odżywcze śniadanie, które dostarczy składników wypłukanych przez alkohol. Najlepszym wyborem będzie jajecznica lub jajka w innej postaci, twarożek i/lub kefir, grzanki i gorzka herbata. 

Bardzo ważne jest, by jak najwięcej pić. Odpowiednie będą woda mineralna czy napój izotoniczny – taki jak stosują sportowcy. Jego wypicie pozwoli uzupełnić poziom mikroelementów, które zostały wypłukane poprzedniego dnia. Dobrym pomysłem jest także popijanie wody z cytryną, soku pomarańczowego lub pomidorowego, które uzupełnią niedobory witaminy C i potasu.

Zbawienny dla skacowanego organizmu okaże się także sen, spacer na świeżym powietrzu i chłodna kąpiel. A tym, którzy szczególnie boleśnie odczuwają syndrom dnia następnego polecamy zakupienie w aptece specyfiku niwelującego objawy kaca. 

Fundacja na Rzecz Promowania Zdrowia, Sportu i Talentów Salus Et Facultas w ramach: Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym proponuje edukację publiczną z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w formie serii artykułów publikowanych na stronie Radom24.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych