Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Czy wiesz, ile żywności nie trafia tam, gdzie powinno?

Roksana Kowalewska 2012-11-24 16:00:00

Co roku w Polsce marnuje się 9 mln ton jedzenia! Jednocześnie 2,5 mln ludzi nie ma dostępu do pełnowartościowej żywności. Dzięki pomocy takich instytucji jak Bank Żywności, żywność trafia tam, gdzie jest bardziej potrzebna.

Bank Żywności to organizacja pozarządowa, której celem jest zmniejszenie obszarów niedożywienia i ograniczanie marnowania żywności. Pozyskaną od producentów i dystrybutorów żywność Banki przekazują organizacjom, które zajmują się dożywianiem osób. - Naszą główną misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Wciąż wiele osób nie szanuje jedzenia, a wielu przypadkach wartościowa żywność trafia do kosza – mówi Anna Głogowska koordynator zbiorek w radomskim Banku Żywności.

W całej Polsce jest 29 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności, radomski bank należy do niej od 2004 roku. - Aby dołączyć do Federacji trzeba spełniać szereg warunków, takich jak magazyn danej wielkości do przechowywania żywności, odpowiednią infrastrukturę, ważne są także kompetencje danej placówki. Często przechodzimy różne kontrole, ale jesteśmy z tego zadowoleni, bo mamy pewność, że żywność jest przechowywana prawidłowo – dodaje Głogowska. Bank realizuje działania gminy na polu pomocy społecznej. - Sami tworzymy projekty. Wygrywamy konkursy ogłaszane przez miasto, dzięki czemu dostajemy wsparcie finansowe na realizację tych projektów. Poza tym mamy także wsparcie od województwa mazowieckiego i marszałka województwa. Pozyskiwanie żywności to ciężka praca i nie każdy się do niej nadaje. Za to jest bardzo satysfakcjonująca!  – wyjaśnia koordynatorka.

Wolontariusze pozyskują żywność nie tylko od dużych producentów i dystrybutorów, ale także dzięki codziennym wizytom na Radomskiej Giełdzie Rolnej przy ul. Lubelskiej. - Na giełdzie pierwszy raz pojawiliśmy się w 2001 roku. W lato zebraliśmy dzięki giełdzie w ciagu jednego dnia ponad tonę żywności do przebrania, 2/3 z tego zazwyczaj nadaje się do przekazania – mówi Głogowska.

Radomski Bank żywności współpracuje ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży „Arka” oraz „Caritas”. Z bankiem współpracuje ponad 100 organizacji, co przekłada się na pomoc około 34 tysięcy osób. Dzięki współpracy żywność trafia do radomskich jadłodajni i stołówek, osób  w trudnej sytuacji finansowej, niepełnosprawnych oraz bezdomnych.  Ponadto jest organizatorem trzech zbiórek żywności w ciągu roku: Wilekanocnej i Bożonarodzeniowej zbiórki żywności oraz "Podziel się Posiłkiem".

Bank żywności w Radomiu powstał w 2000 roku z inicjatywy biskupa Jana Chrapka. Bank tworzą Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna, Stowarzyszenie Nasza Trójka przy PSP 3 oraz Stowarzyszenie Bezrobotnych miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych