Bank Żywności to organizacja pozarządowa, której celem jest zmniejszenie obszarów niedożywienia i ograniczanie marnowania żywności. Pozyskaną od producentów i dystrybutorów żywność Banki przekazują organizacjom, które zajmują się dożywianiem osób. - Naszą główną misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności. Wciąż wiele osób nie szanuje jedzenia, a wielu przypadkach wartościowa żywność trafia do kosza – mówi Anna Głogowska koordynator zbiorek w radomskim Banku Żywności.
W całej Polsce jest 29 Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności, radomski bank należy do niej od 2004 roku. - Aby dołączyć do Federacji trzeba spełniać szereg warunków, takich jak magazyn danej wielkości do przechowywania żywności, odpowiednią infrastrukturę, ważne są także kompetencje danej placówki. Często przechodzimy różne kontrole, ale jesteśmy z tego zadowoleni, bo mamy pewność, że żywność jest przechowywana prawidłowo – dodaje Głogowska. Bank realizuje działania gminy na polu pomocy społecznej. - Sami tworzymy projekty. Wygrywamy konkursy ogłaszane przez miasto, dzięki czemu dostajemy wsparcie finansowe na realizację tych projektów. Poza tym mamy także wsparcie od województwa mazowieckiego i marszałka województwa. Pozyskiwanie żywności to ciężka praca i nie każdy się do niej nadaje. Za to jest bardzo satysfakcjonująca! – wyjaśnia koordynatorka.
Wolontariusze pozyskują żywność nie tylko od dużych producentów i dystrybutorów, ale także dzięki codziennym wizytom na Radomskiej Giełdzie Rolnej przy ul. Lubelskiej. - Na giełdzie pierwszy raz pojawiliśmy się w 2001 roku. W lato zebraliśmy dzięki giełdzie w ciagu jednego dnia ponad tonę żywności do przebrania, 2/3 z tego zazwyczaj nadaje się do przekazania – mówi Głogowska.
Radomski Bank żywności współpracuje ze Stowarzyszeniem Centrum Młodzieży „Arka” oraz „Caritas”. Z bankiem współpracuje ponad 100 organizacji, co przekłada się na pomoc około 34 tysięcy osób. Dzięki współpracy żywność trafia do radomskich jadłodajni i stołówek, osób w trudnej sytuacji finansowej, niepełnosprawnych oraz bezdomnych. Ponadto jest organizatorem trzech zbiórek żywności w ciągu roku: Wilekanocnej i Bożonarodzeniowej zbiórki żywności oraz "Podziel się Posiłkiem".
Bank żywności w Radomiu powstał w 2000 roku z inicjatywy biskupa Jana Chrapka. Bank tworzą Stowarzyszenie Inicjatywa Lokalna, Stowarzyszenie Nasza Trójka przy PSP 3 oraz Stowarzyszenie Bezrobotnych miasta Radomia.