Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa w województwie mazowieckim zostaną zainaugurowane w Radomiu. Następnie, podobnie jak w poprzedniej edycji, spotkania będą odbywały się we wszystkich powiatach województwa. Jej zakończenie planowane jest na przełom stycznia i lutego. W poprzednim cyklu w 56 konsultacjach udział wzięło ponad siedem tysięcy osób.
W czasie trwania debat mieszkańcy otrzymają szczegółową informację na temat realizacji wniosków zgłoszonych przed rokiem, a także będzie możliwość zgłaszania kolejnych
- Bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców zależą nie tylko od działania policji. Jest ona kluczową organizacją, która o to nasze bezpieczeństwo dba. Jest ono sumą działań wszystkich instytucji tj. straż pożarna, pogotowie - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Problemy poruszane w zeszłym roku przez mieszkańców Mazowsza miały bardzo różny charakter. Wśród najczęściej zgłaszanych uchybień znalazły się m.in. nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców tirów, szczególnie na drogach lokalnych, sprzedaż alkoholu nieletnim, wypalanie traw, a także zakłócenia porządku publicznego.
- Z tych debat wyszedł jeden generalny wniosek - stwierdził wojewoda mazowiecki - Jako mieszkańcy województwa mazowieckiego boimy się w mniejszym stopniu przestępczości, bardziej boimy się spraw związanych z brakiem porządku publicznego i braku bezpieczeństwa na drogach - dodaje.
- Program debat opierał się na opracowanych standardach, odnoszących się do problemów środowiska lokalnego. Każde spotkanie kończyło się wypracowaniem wniosków adresowanych do instytucji lub podmiotów biorących udział w konsultacjach - powiedział Cezary Popławski, mazowiecki komendant wojewódzki policji.
Do wojewody zgłoszono 88 spraw - 33 z nich zrealizowano, 45 jest w trakcie realizacji.
Celem konsultacji społecznych jest zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa.Usprawniają one wymianę informacji między policją i innymi służbami odpowiedzialnymi za szeroko pojęte bezpieczeństwo a mieszkańcami Mazowsza o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.
Spotkania z mieszkańcami Mazowsza odbywają się w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej", który polega na koordynacji działań policji administracji rządowej i samorządowj oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Organizatorami debat na terenie mazowieckiego garnizonu policji są wojewoda mazowiecki i Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu oraz Komenda Stołeczna w Warszawie i w powiatach okołowarszawskich.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>