Radomska Astro-Baza miałaby być zbudowana planie koła o średnicy około dziewięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów miałyby się znaleźć trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi (dodatkowo toaleta, magazyny na sprzęt), platforma teleskopu z kopułą o średnicy 3,5–4 m oraz taras obserwacyjny. Kopuła obserwatorium byłaby w pełni zautomatyzowana, co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie.
- Radom potrzebuje wielu inwestycji, także i tych bardziej przyziemnych np. związanych z remontem chodnika czy budową ścieżki rowerowej. Ale pomysł stworzenia Obserwatorium Astronomicznego jest pomysłem innowacyjnym i spowoduje, że do Radomia mogłyby przyjeżdżać osoby także z najbliższych regionów. Ściągnęłoby to wycieczki szkolne, pasjonatów astronomii, a także osoby, które chciałyby zobaczyć coś nowego – mówi pomysłodawca powstania w Radomiu obserwatorium.
Główny element wyposażenia stanowiłby automatyczny teleskop Meade LX 200 14”, dzięki któremu zobaczymy nie tylko Księżyc, ale także odległe planety jak Mars, Jowisz czy Saturn. Pozostałe elementy wyposażenia to między innymi teleskop słoneczny (a więc umożliwiający obserwację Słońca) Coronado PST 40/400, lornetka z piętnastokrotnym powiększeniem oraz astronomiczna kamera CCD (dzięki niej będziemy mogli robić zdjęcia oraz nagrywać filmy). Z Astro-Bazy mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy, nie tylko ci zainteresowani astronomią. Mogliby z niej korzystać także uczniowie na wszystkich szczeblach edukacji, a wszystko dzięki prowadzonym w bazie lekcjom.
Ostatnio głośno było w wiadomościach o Polaku, który odkrył nową nieznaną do tej pory planetę, albo o uczniach (11 latkach!), którzy odkryli nową kometę. Czy nie fajnie byłoby, gdyby takie odkrycia dokonywali radomianie? Przypomnijmy, że termin składania wniosków do budżetu obywatelskiego 2014 upłynał 17 maja.
Na Facebook'u powstał fanpage dotyczący powstania w Radomiu Obserwatorium Astronomicznego. Aby dołączyć, kliknij tutaj.